Zegrze: Elewi pokonali tor napalmowy

1 marca 2015 roku, żołnierze służby przygotowawczej 2 kompanii szkolnej OSP CSŁiI w Zegrzu Północnym odbyli praktyczne zajęcia z OPBMR, których główną atrakcją było pokonanie toru napalmowego na terenie Garnizonowego Ośrodka Szkolenia 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego.

Żołnierze przed pokonaniem toru napalmowego przeszli szkolenie m.in. z udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, gaszenia napalmu na umundurowaniu oraz polowych obiektach fortyfikacyjnych, ewakuacji z palącego się wozu bojowego i gaszenia na nim napalmu. Szczegółowo został im także udzielony instruktaż przed zajęciami i omówione warunki bezpieczeństwa z tego zakresu.

W części praktycznej żołnierze przeszli tor napalmowy ”na sucho” z wcześniejszym zapoznaniem pokonania elementów toru przez wyznaczonego instruktora (dowódcę drużyny), a dopiero po tym pokonali na bojowo przygotowany tor w masce przeciwgazowej, z bronią oraz rękawicach od odzieży ochronnej, z palącym się napalmem – co z pewnością dostarczyło im najwięcej wrażeń.

Ciekawe szkolenie z ochrony przed środkami zapalającymi z pewnością urozmaiciło elewom ten etap służby przygotowawczej i pewnie będą je jeszcze długo pamiętać. Kierownikiem zajęć był dowódca 2 kompanii szkolnej po. ppor. Zbigniew Sikora, a w szkolenie odbywało się pod merytorycznym nadzorem wykładowcy Cyklu Taktyki i Szkolenia Ogólnowojskowego (nieetatowego Szefa OPBMR CSŁiI) kpt. Tomasza Surwiłło.

Nad bezpiecznym przebiegiem całych zajęć czuwali instruktorzy na punktach nauczania, Wojskowa Straż Pożarna z 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego oraz lekarz z 26 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zegrzu.

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.