Nowy Dwór Maz: Dawid ratował a inni patrzyli

W czwartek (12.03) o godzinie 16:20 na chodniku przy ulicy Mazowieckiej w Nowym Dworze Mazowieckim, dostała ataku padaczki jedna z mieszkanek miasta. Kobieta upadła na ziemię straciła przytomność i dostała drgawek. Obok leżącej osoby zatrzymała się grupka gapiów, ale nikt nie udzielił jej pomocy. Jeden z mężczyzn wyjął jedynie telefon i zadzwonił po pogotowie ratunkowe.

Ratownik na miejscu

W tym samym czasie z sąsiedniego sklepu wyszedł strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krubinie gm. Wieliszew. Wsiadając do samochodu zobaczyłem grupkę ludzi i kogoś leżącego, zostawiłem zakupy, wziąłem apteczkę, którą zawsze wożę  ze sobą i podszedłem w miejsce zbiegowiska. Po ustaleniu że pogotowie jest już wezwane, nachyliłem się do leżącej na chodniku kobiety i sprawdziłem jej tętno oraz oddech i udrożniłem drogi oddechowe. Ponieważ kobieta cały czas była nieprzytona mimo że drgawki ustały, wyjąłem folię życia i okryłem ją szczelnie aby zapewnić ciepło – mówi Dawid Matuszewski.

Każdy tylko stał i patrzył

Szkoda tylko że tak dużo ludzi stało i się biernie przyglądało. Gdy poprosiłem jednego z mężczyzn czy mi pomoże to on dopiero wtedy nachylił się do mnie i zapytał jak może mi pomóc – a wszyscy stali i tylko komentowali – dodaje Dawid. Po chwili na miejscu zjawiła się karetka pogotowia ratunkowego, która przewiozła pacjentkę do szpitala.

Na koniec jeszcze zadzwoniłem po straż miejską żeby zajęli się psem który został na miejscu a z którym szła ta pani. Absolutnie nie czuje się bohaterem. Jestem strażakiem, ukończyłem w straży kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy i zrobiłem to co do mnie należało – opowiada naszej redakcji Dawid Matuszewski.

Dawid Matuszewski

ma 20 lat. Od 9 jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Krubinie gm. Wieliszew. Do ukończenia 18 roku życia był w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Od prawie 3 lat aktywnie uczestniczy w akcjach pomagając gasić pożary jak i usuwać miejscowe zagrożenia. Po zdanej w nowodworskim liceum maturze, postanowił studiować ratownictwo medyczne. Dzięki swoim umiejętnościom i wiedzy jaką posiada po ukończonych różnych kursach, nie boi się nieść pomocy potrzebującym.

Będzie nagroda

Wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki podczas zebrania w OSP Krubin podziękował Dawidowi za jego postawę oraz pogratulował wiedzy i odwagi. Podczas uroczystości strażackich gmina wręczy oficjalne podziękowanie dla druha Dawida – powiedział wójt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA 20 letni Dawid od 9 lat związany jest z OSP w Krubinie skąd pochodzi.

Czytaj również:

Legionowo: Druhowie z OSP udzielili pomocy nastolatkowi
Nowy Dwór Maz: Strażak po służbie udzielił pomocy.
Legionowo: Wracali ze szkoły – udzielili pomocy
Legionowo: 17 letni Rafał udzielił profesjonalnej pomocy

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.