Mazowieccy radni o bezpieczeństwie na drodze wojewódzkiej nr 631

W czwartek (01.07) jako pierwsza, po przerwie spowodowanej COVID19, w trybie stacjonarnym obradowała sejmikowa Komisja Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu. Radni województwa zajęli się bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego na odcinku drogi wojewódzkiej nr 631 przebiegającej przez powiaty legionowski i wołomiński. Aby ograniczyć nadmierną prędkość i zmniejszyć liczbę wypadków drogowych na tej trasie, komisja proponuje wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości.

Zdaniem przewodniczącej komisji radnej Anny Brzezińskiej odcinek drogi wojewódzkiej nr 631 to jeden z najbardziej niebezpiecznych odcinków dróg w powiatach legionowskim i wołomińskim. – Kierowcy mają tam możliwość rozwinięcia nadmiernej prędkości, oraz korzystając z poboczy wyprzedzają na tzw. „trzeciego”. Z drugiej strony bardzo często tworzą się tam korki i kierowcy próbują potem nadrobić stracony czas – podkreśla.

Dane Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK) pokazują, że w tym roku na tym odcinku drogi, nastąpił znaczący wzrost wypadków drogowych, w tym ze skutkiem śmiertelnym. W 2021 r. doszło już do 11 wypadków, w których śmierć poniosło 6 osób, a 14 doznało obrażeń ciała. Ponadto doszło do 109 kolizji drogowych. Analizy wykazały, że główną przyczyną tych zdarzeń była nadmierna prędkość. Dla porównania w latach 2018-2020 na tym samym odcinku drogi miało miejsce 797 zdarzeń drogowych, w tym 22 wypadki drogowe, w których śmierć poniosło 9 osób, a 19 doznało obrażeń ciała.

Podczas dzisiejszego spotkania członkowie Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu zapoznali się z sytuacją na drodze nr 631 i przeanalizowali możliwe sposoby poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Jak podkreśla przewodnicząca komisji Anna Brzezińska trwa przygotowanie dokumentacji projektowej do modernizacji tego odcinka drogi wojewódzkiej – Będzie ona modernizowana i rozbudowywana, co znacznie poprawi bezpieczeństwo. Musimy jednak zareagować już teraz i poprawić bezpieczeństwo ograniczając nadmierną prędkość. Właśnie dlatego trwają rozmowy z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego, aby wprowadzić na tym odcinku drogi odcinkowy pomiar prędkości. Liczymy, że to rozwiązanie, gdyż ono poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego na drodze nr 631 i znacząco ograniczy liczbę zdarzeń, a przez to zmniejszy ilość ofiar śmiertelnych i rannych – wyjaśnia.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.