Legionowo: Pierwsza Pomoc w Jedynce

Każdy z nas powinien umieć udzielić pierwszej pomocy. Z tego założenia wychodzi Zespół Szkół Nr 1, który w styczniu rozpoczął już piątą edycję akcji – PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w klasie III szkoły podstawowej.

W ramach innowacji szkoła nawiązała współpracę z Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Legionowie. Strażacy opowiedzieli o swojej pracy, uczniowie dowiedzieli się, że oprócz gaszenia pożarów niosą oni pomoc także w innych sytuacjach zagrażających życiu, np. w wypadkach drogowych, dlatego strażacy muszą być doskonale przeszkoleni z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Kiedy uczniowie zapoznali się z wyposażeniem wozu strażackiego i uzyskali odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania, przyszła kolej na pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, który poprowadziła Karolina Wojciechowska, ochotnik straży pożarnej i przede wszystkim ratownik medyczny. Na fantomach prezentowała krok po kroku jak należy udzielić pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej.

Część uczniów miała okazję sama wykonać na fantomie masaż serca. Zapoznali się oni także z działaniem Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED). Jest to specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi osoby ratujące życie przez procedurę bezpiecznego udzielenia pomocy w sytuacji zagrażającej życiu człowieka.

Młodzież została zapoznana także z podstawowym sprzętem, jaki strażacy posiadają w torbie medycznej, niezbędnym do udzielenia pierwszej pomocy.

Wiedza teoretyczna i praktyczna przekazana uczniom z pewnością przyda się w trakcie realizacji programu innowacyjnego, który kończy się w maju egzaminem na Młodszego Ratownika Szkolnego.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.