Legionowo: Medale dla Powstańców

Mieszkańcy powiatu legionowskiego, uczestnicy Powstania Warszawskiego otrzymali medale za udział w narodowościowym zrywie. Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Związek Powstańców Warszawskich przygotowały okolicznościowe medale pamiątkowe oraz dyplomy uznania dla uczestników walk o niepodległość Polski.

Uroczystość ich wręczenia odbyła się 9 marca w legionowskim ratuszu. – Wykorzystuję każdą okazję, aby móc się Wam nisko pokłonić i podziękować za Wasz wkład i trud. Nigdy tych słów podzięki nie jest dosyć. Bo to nie tylko lata wojny. To też okres po wojnie, kiedy musieliście stawić czoło tamtym trudnym czasom, kiedy budowaliście ten kraj na nowo, kiedy zaprowadzaliście w nim ład i porządek, aby Wasze dzieci i wnukowie, abyśmy i my mogli żyć w bezpiecznych czasach. – powiedziała minister Bożena Żelazowska, zastępca Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Odznaczenia wręczyli uhonorowanym kombatantom z naszego powiatu minister Bożena Żelazowska wraz ze starostą legionowskim Janem Grabcem i zastępcą prezydenta Legionowa Piotrem Zadrożnym. – Dzięki Waszej aktywności pamięć Armii Krajowej, o Powstaniu Warszawskim trwa nie tylko o na kartach książek i publikacji historycznych, nie jest zamknięta w murach muzeów, ale jest żywa w sercach kolejnych pokoleń młodych ludzi, z którymi się spotykacie, przed którymi dajecie świadectwo podczas uroczystości patriotycznych i spotkań. Prezentujecie dumnie biało – czerwoną opaskę, wznosząc sztandar Armii Krajowej, Szarych Szeregów, ukazując swoją obecnością, że te czasy, choć dla wielu dziś żyjących odległe, są bliskimi sercu każdego Polaka i że Wasza w tych czasach postawa jest pamiętana – powiedział starosta legionowski Jan Grabiec.

W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawicielka środowiska legionowskich kombatantów Bronisława Mazur, prezesi związków i kół kombatanckich z terenu powiatu, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie Jacek Szczepański oraz Wojciech Jeute – przewodniczący Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej.

Spotkanie zakończył porywający występ chóru Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie, którego opiekunem jest pan Mariusz Suwiński.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.