Pilne
  • *** Legionowo: Roman Smogorzewski - 42,02%  , Bogdan Kiełbasiński - 22,94% , Andrzej Kalinowski - 21,26% , Ewa Milner-Kochańska - 13,77%  *** Serock: Artur Borkowski 58,73% - Anna Gajewska 41,27% *** Nieporęt: Powała Agnieszka 53,00% - Maciej Mazur 47,00% *** Wieliszew: Paweł Kownacki 61,96% - Artur Sierawski 38,04%  *** Jabłonna: Druga tura między Jarosławem Chodorskim 49,05% i Zbigniewem Garbaczewskim 22,65% ***                *** Legionowo: Roman Smogorzewski - 42,02%  , Bogdan Kiełbasiński - 22,94% , Andrzej Kalinowski - 21,26% , Ewa Milner-Kochańska - 13,77%  *** Serock: Artur Borkowski 58,73% - Anna Gajewska 41,27% *** Nieporęt: Powała Agnieszka 53,00% - Maciej Mazur 47,00% *** Wieliszew: Paweł Kownacki 61,96% - Artur Sierawski 38,04%  *** Jabłonna: Druga tura między Jarosławem Chodorskim 49,05% i Zbigniewem Garbaczewskim 22,65% ***

Kolejny wyrok WSA dla Mazowsza

Mazowsze nie musi wpłacać do budżetu państwa pełnej kwoty „janosikowego” za marzec i maj 2014 r. – orzekł dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny. To kolejny sukces Mazowsza w walce z krzywdzącym sposobem naliczania subwencji regionalnej. Pozytywne zmiany w budżecie województwa mazowieckiego dostrzega Fitch Ratings, który zmienił perspektywę ratingów województwa mazowieckiego na stabilną oraz potwierdził rating Mazowsza na poziomie „BBB”.

Główna rozprawa w WSA dotyczyła skargi samorządu województwa na decyzję ministra finansów, w której minister określił wysokość wpłaty „janosikowego” za marzec i maj 2014 r. Województwo, ze względu na trudną sytuację finansową nie zapłaciło tej kwoty. Sąd w dzisiejszym wyroku przychylił się do stanowiska Mazowsza.

– Na szczęście sąd kontynuuje swoją linię orzeczniczą i uchylił tę decyzję ministra finansów. To oznacza, że jeśli to orzeczenie będzie prawomocne, nie mamy podstaw do wpłacenia pełnej kwoty „janosikowego” do budżetu państwa. Sąd w ustnym uzasadnieniu przychylił się również do proporcji, jaka była ustalona w poprzednich orzeczeniach, że 70 proc. dochodów powinno pozostawać na nasze potrzeby, a tylko 30 proc. stanowiłoby wpłatę do budżetu państwa – powiedział skarbnik województwa Marek Miesztalski.

Ponadto sąd ostatecznie stwierdził, że postępowanie egzekucyjne, w wyniku którego urząd skarbowy ściągnął z konta województwa ponad 60 mln zł nie miało podstawy prawnej i uchylił to postępowanie.

Fitch – perspektywa ratingów Mazowsza stabilna

Fitch Ratings zmienił perspektywę ratingów województwa mazowieckiego z negatywnej na stabilną oraz potwierdził rating Mazowsza na poziomie „BBB”.

Na decyzję Agencji wpływ miały przede wszystkim wprowadzony przez Mazowsze w 2014 r. „program ostrożnościowy”, zakładający oszczędności wydatków operacyjnych województwa o ok. 250 mln zł w latach 2014-2016 oraz zmniejszenie wydatków na tzw. „janosikowe”. Dzięki wygranej przez Mazowsze batalii o zmianę „janosikowego”, wpłaty województwa z tytułu subwencji wyrównawczej w 2015 r. będą o ok. 212 mln zł mniejsze i przestaną być największym wydatkiem w budżecie Mazowsza.

Poza tym Fitch Rating potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi dla zadłużenia w walucie zagranicznej (Issuer Default Rating; IDR) na poziomie „BBB”, dla zadłużenia w walucie krajowej na poziomie „BBB+” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A+(pol)”. Agencja potwierdziła także długoterminowy rating w walucie zagranicznej na poziomie „BBB” dla obligacji województwa wyemitowanych w transzach o wartości 50 mln euro i 32 mln euro.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.