Zegrze: Wojskowa Straż Pożarna w KSRG

19 czerwca br. podpisano porozumienie w sprawie włączenia Wojskowej Straży Pożarnej Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Porozumienie podpisali Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie starszy brygadier Mieczysław Klimczak, Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki pułkownik Ireneusz Fura oraz Szef Delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej w Warszawie podpułkownik Jacek Maślankowski.

Na mocy porozumienia Komendant CSŁiI i Szef Delegatury wyrażają gotowość Wojskowej Straży Pożarnej (WSP) Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu do włączenia w struktury krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. W ramach współdziałania określono m.in.: że nadzór nad gotowością operacyjną sprawował będzie także Komendant Państwowej Straży Pożarnej, rejon działania WSP w ramach systemu jest na terenie powiatu legionowskiego, a alarmowanie Wojskowej Straży Pożarnej odbywa się drogą radiową poprzez sprzęt łączności znajdujący się na wyposażeniu WSP, działający w paśmie częstotliwości Państwowej Straży Pożarnej (PSP). Natomiast Komendant Powiatowy zobowiązuje się do przeprowadzenia nieodpłatnego szkolenia dla dowódców zastępów oraz innych osób funkcyjnych z zakresu uprawnień kierującego działaniami ratowniczymi oraz zasad opracowywania dokumentacji operacyjnej wymaganej dla jednostek ochrony przeciwpożarowej funkcjonujących w systemie.

To pierwsze takie porozumienie zawarte na szczeblu Delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej w Warszawie. Wojskowa Straż Pożarna w Zegrzu  jest jednym z pododdziałów w strukturach organizacyjnych  Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, a jej komendantem jest młodszy chorąży Andrzej Woźniak. Wielokrotnie uczestniczyła ona na przełomie ostatnich lat w działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu legionowskiego (około 250 razy w ciągu roku), otrzymując  za swoją działalność  bardzo dobre opinie u przełożonych. Wiele razy zajmowała także czołowe miejsca w zawodach na szczeblu warszawskiej Delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej (pierwsze miejsce w 2011 i 2013 roku, drugie w 2012 i 2014). Wszystko to świadczy o profesjonaliźmie zegrzyńskich strażaków.

Włączenie wojskowych straży pożarnych do systemu sprawi, że będą one brały udział nie tylko w większej liczbie akcji ratowniczych, lecz także szkoleń i ćwiczeń. W pierwszej kolejności znajdą się w nim ci strażacy w mundurach, którzy uczestniczyli w największej liczbie zdarzeń poza terenami wojskowymi (powyżej 100 rocznie) w ramach tzw. pomocy wzajemnej. W pierwszej kolejności będą to także strażacy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki z Zegrzu.

Tekst: kpt. Krzysztof Baran
Zdjęcia: Katarzyna Sobiecka-Tomporowska

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.