Zegrze: Obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie

W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki 8 maja br. odbyła się uroczystość z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.

W uroczystości prowadzonej przez Szefa Sekcji Gotowości Bojowej i Mobilizacyjnej majora Cezarego Semeniuka uczestniczyli żołnierze i pracownicy wojska CSŁiI. „Musimy pamiętać o wszystkich żołnierzach, tych którzy walczyli na froncie wschodnim jak również zachodnim – to była polska krew, polscy żołnierze, walczyli o Polskę wolną i niepodległą, proszę więc aby dzień ten był dniem refleksji.” – powiedział do zebranych Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki pułkownik Ireneusz Fura. Obchody były okazją do wręczenia broni żołnierzom służby przygotowawczej do NSR, którą otrzymali szeregowi elewi: Maciej Burdzy, Aleksander Czekajło, Przemysław Moarzyński oraz Daniel Woźniak oraz listów gratulacyjnych za wzorowe wykonywanie zadań służbowych związanych z zabezpieczeniem szkolenia żołnierzy rezerwy, a także ochroną przeciwpożarową.

Został odczytany również Apel Pamięci z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie „aby przywołać pamięć wszystkich, którzy ofiarą swojego życia poświadczyli, że jeszcze Polska nie zginęła” oraz oddana salwa przez żołnierzy kompanii honorowej.

Obchody były także okazją do zorganizowania w tym czasie Dnia Otwartych Koszar, w ramach którego przybyłe dzieci z okolicznych szkół zwiedziły Salę Tradycji Centrum, zapoznane zostały z historią zegrzyńskich ośrodków szkolenia, oraz obejrzały sale wykładowe do nauki łączności i informatyki. Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz broni strzeleckiej, pokonywania Lądowego Toru Przeszkód, wojskowych pojazdów łączności i informatyki – licznie wystawionych na placu apelowym oraz trenażera do nauki celowania – na którym każdy chętny mógł sprawdzić swoje umiejętności.

W przeddzień uroczystości, w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” żołnierze Centrum oddali hołd poległym za wolność naszej Ojczyzny, zapalając znicze na grobach objętych opieką przez zegrzyński ośrodek łączności.

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.