Z Pamiętnika Behawiorysty: Maciuś ignorant!

Maciek był zdenerwowany. Ta kobieta sama nie wiedziała czego chce. Zmieniała zdanie co chwila, a jej emocje sięgały zenitu. Potrafiła nie zwracać na niego uwagi cały dzień, a nagle wybuchała z jakimiś pretensjami. Czepiała się, że skarpetki rozrzucone, albo spodnie są nie tam gdzie położyła. Potrafiła gadać godzinami przez komórkę. Także na spacerze plotkowała z przyjaciółkami cały czas, idąc koło mnie. – Po prostu wtedy nie istniałem – wyznaje Maciuś. – I nagle jakby się obudziła, szarpała smycz, wkurzała się, przypominając sobie o mnie, gdy akurat ciągnąłem do ciekawie pachnącego krzaczka. Bo wiecie, spacer dla każdego psa to rodzaj oglądania facebooka. Informacje zapachowe, które Wy ludzie nie potraficie odczytać, są niemal wszędzie. I właśnie czytałem wpis takiej jednej ładniutkiej jamniczki o wczorajszej kolacji a tu ta moja kobieta nagle się obudziła i się drze na całe osiedle. Nagle jej zaczęło przeszkadzać, że ciągnę w stronę krzaczka. To udaję idiotę, bo już mam dość i naprawdę nie wiem o co jej chodzi.

Mój pies jest głupi – takie zdanie pada bardzo często z ust właścicieli, którzy są sfrustrowani zachowaniem swojego psa. I bardzo się dziwią, kiedy temu stanowczo zaprzeczamy. Często bowiem mierzymy inteligencję psa według jego reakcji na komendy, jakie wypowiadamy. Tymczasem okazuje się, iż nikt nie uczył czworonoga co znaczy taka komenda. Ludzie oczekują, że pies powinien od razu sam wiedzieć co ma zrobić. Zaskakujące jest to, że w przypadku spotkania z obcokrajowcem doskonale zdajemy sobie sprawę, że ten człowiek może nas nie rozumieć. A pies to przecież inny gatunek, ma 4 łapy, ogon i zupełnie inny system komunikacji. To tak jakbyśmy chcieli rozmawiać z małym ufoludkiem! Trzeba włożyć trochę wysiłku, by pokazać psu, czego od niego oczekujemy. Zaczynamy od prostych ćwiczeń, by zyskać jego zaufanie i stopniowo utrudniamy zadania. Wielu właścicieli psów już po pierwszej lekcji są zdziwieni co potrafią ich psy! Wystarczy trochę cierpliwości, czasu i zaangażowania.

Rada na dziś: Twój pies to potrafi, nie wie tylko czego od niego oczekujesz. Zanim zaczniesz wymagać, naucz go co ma robić.

Blok satyryczno-edukacyjny poświęcony behawiorystyce psa i opiekuna
Fb@brzozowyhotelik

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.