Wiosna w ogrodzie

Maj jest najpiękniejszym miesiącem w roku, zieleń wybucha, w naszych ogrodach feria barw kwitnących tulipanów, żonkili, orliczek, kasztanów cieszy oczy. Miesiąc kiedy w przyrodzie nie ma ciszy, ptaki gniazdują i od świtu do późnej nocy cieszą uszy serenadami.

W ogrodach zaczynamy kosić grabić, prześwietlać krzewy, nawozić cała radość coraz dłuższego dnia spędzanego na świeżym powietrzu. W maju przypadają tzw. „zimni ogrodnicy” to imieniny Serwacego, Bonifacego i Pankracego po nich już tylko „Zimna Zośka” , to ostatnie zimne dni po tym czasie w naszym klimacie nie powinny zdarzać się już przymrozki. Po tym czasie możemy bez strachu zacząć sadzić rośliny balkonowe i inne wrażliwe na chłody a po przekwitnięciu kwiatów można przyciąć krzewy forsycji czy wierzby.

Zaczynamy też siać i nawozić trawniki czy kwiaty rabatowe, należy usunąć gniazda nasienne wczesnowiosennych kwiatów takich jak tulipany, narcyze, żonkile by nie osłabiać ich cebulek aby za rok znów pięknie zakwitły. Nawozimy i pryskamy róże przeciwko owadom i grzybom. Warto też przyjrzeć się krzewom kaliny czy modrzewiom, które uwielbiają mszyce.

Tekst i foto: Katarzyna Hajnrych

 

MOTYL CZY KWIAT

Wiosna przyszła wszystkimi kolorami, odcieniami, zapachami
idzie uśmiechnięta obok mnie
pokazuje mi różne cuda i cudeńka
spójrz motyl to czy kwiat
czarne rozłożone skrzydełka z żółtą obwódką
taki jest rusałka żałobnik
ale teraz to nie on to kwiat bratek ogrodowy
przebrał się za swojego brat(k)a w jego ubranko motyla
Ach te wiosenne cudeńka

Ryszard Mierzejewski

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.