Wieliszew: Zmiana trasy linii L10

w związku z planowanym zamknięciem przejazdu kolejowego w Legionowie oraz w celu optymalizacji połączeń na terenie gminy.

Od środy 15 kwietnia 2015r. od początku kursowania linia L10 zostaje skierowana na nową trasę:

– w dni powszednie:

WIELISZEW – PLAŻA – 600-lecia – Przedpełskiego – Niepodległości – Słoneczna – Modlińska – Kościelna – aleja Solidarności – Urząd Gminy – aleja Solidarności – Kościelna – Łajski: Kościelna – Fabryczna – Legionowo: Szarych Szeregów – Suwalna – Cynkowa – aleja Legionów – aleja Róż – Krakowska – Jana III Sobieskiego – Piłsudskiego – Jagiellońska – Słowackiego – Kościuszki – PKP Legionowo – Piłsudskiego – Jagiellońska – CH BŁĘKITNE

(powrót: CH BŁĘKITNE – Jagiellońska – Słowackiego – Kościuszki – PKP Legionowo – Piłsudskiego – … – WIELISZEW – PLAŻA)

– w soboty i dni świąteczne:

WIELISZEW – PLAŻA – 600-lecia – Przedpełskiego Niepodległości Słoneczna – Modlińska – Kościelna (bez podjazdu do Urzędu Gminy) – Fabryczna – Legionowo: Szarych Szeregów – Suwalna – Cynkowa – aleja Legionów – aleja Róż – Krakowska – Jana III Sobieskiego – Piłsudskiego – Jagiellońska – CH BŁĘKITNE

(powrót: CH BŁĘKITNE – Jagiellońska – Słowackiego – Kościuszki – PKP Legionowo – Piłsudskiego – … – WIELISZEW – PLAŻA)

W związku z powyższym uruchomione zostają przystanki:

ALEJA RÓŻ 02 jako warunkowy („na żądanie”),
CYNKOWA 02 i 03 jako warunkowe („na żądanie”),
LWOWSKA 01 i 02.

Dla linii L10 zlikwidowane zostają przystanki:

PARKOWA 03 i 04,
BATOREGO 01 i 02,
NARUTOWICZA 01 i 02,
CMENTARZ 03,
CEGIELNIA 01 i 02,
UROCZYSKO ZEGRZE 01 i 02,
JEZIORO KWIETNIÓWKA 01 i 02,
URZĄD GMINY 01.

Powody zmian

Linia L10 na dotychczasowej trasie nie była efektywnie wykorzystywana przez pasażerów ze względu na nieatrakcyjny czas przejazdu z Wieliszewa do Legionowa. Autobusy kursowały przez Michałów-Reginów, Łajski, Starostwo Powiatowe oraz zakorkowany przejazd kolejowy przy ul. Parkowej w Legionowie, co dawało ponad 50 minut jazdy. Po przeprowadzeniu badań frekwencji okazało się, że z przystanku „Cegielnia” w Michałowie-Reginowie korzysta z tej linii średnio 5 osób dziennie. Zdarzały się kursy z zerowym zainteresowaniem przystankami na odcinku PKP Michałów-Reginów – Urząd Gminy. Zapełnienie autobusu na pozostałych odcinkach trasy było o wiele niższe niż w przypadku pozostałych linii. Pasażerowie ze względu na długi czas przejazdu pomijali linię L10 przy planowaniu podróży. W internetowej ankiecie na pytanie: „Czy korzystałbyś z linii L10 gdyby czas jej przejazdu był krótszy”? 60,3% głosujących kliknęło „tak”. Jednocześnie 64,5% odpowiadających chciało, aby linia kursowała częściej a 56,2% opowiedziało się za tym, aby jeździła ulicą Kościelną w Wieliszewie i Łajskach zasilając najbardziej obciążony odcinek trasy pozostałych linii. To pokazuje, że dłużej linia L10 w poprzednim kształcie funkcjonować nie mogła.

Co zatem w zamian dla pasażerów z przystanku „Cegielnia” w Michałowie-Reginowie? Oferta komunikacyjna z tego miejsca i tak w ostatnim czasie znacząco wzrosła. Od 2.02. b.r. dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Serock podróżujący mają możliwość korzystania z linii Serock – PKP Legionowo oraz Stanisławowo-wieś – PKP Legionowo. Łącznie są to 22 kursy w dni powszednie i 11 w soboty. W związku z powyższym, połączenie autobusowe os. Silikaty z Legionowem zostaje utrzymane. Ceny biletów jednorazowych w serockich autobusach wynoszą 1,5zł ulgowy (dzieci, uczniowie, studenci i emeryci), 3zł normalny. Natomiast miesięcznych odpowiednio 25 i 50zł. Cena biletów miesięcznych jest niższa w porównaniu do wieliszewskich „eLek”.

Pasażerowie korzystający z Warszawskiej Karty Miejskiej, czyli dojeżdżający do Warszawy mają możliwość przejazdu zwiększoną od 14.12.2014r. liczbą pociągów SKM ze stacji Wieliszew (14 par pociągów w dni powszednie i 7 w dni świąteczne). Jak ważne dla mieszkańców rejonu przystanku „Cegielnia” jest połączenie kolejowe, udowodniła sytuacja z jesieni 2013r. kiedy z powodu robót torowych wstrzymane zostało kursowanie linii SKM. Spowodowało to duże niezadowolenie podróżnych. Uruchomione wtedy dodatkowe kursy linii L10 nie cieszyły się dużym zainteresowaniem, co pokazało jak bardzo korzystający ze stacji Wieliszew cenią bezpośrednie połączenia z Warszawą. Stąd decyzja o zwiększeniu liczby połączeń w nowym, kolejowym rozkładzie jazdy edycji 2014/2015. Dojazd do obiektów handlowych znajdujących się w Legionowie zapewniają linie z Serocka. Połączenia do szkół zostają utrzymane tj. do Legionowa liniami z Serocka, do Warszawy dzięki SKM natomiast do Łajsk i Wieliszewa poprzez linię szkolną PKS, która jest skoordynowana z dzwonkami w szkołach, w przeciwieństwie do obecnej linii L10. Połączenie z Urzędem Gminy jest na tyle słabo i nieregularnie wykorzystywane, że nie ma ekonomicznego uzasadnienia jego utrzymywania dla kilku przystanków. Poza pracownikami nikt nie ma codziennej potrzeby dojeżdżania do urzędu a utrzymywanie kosztownej linii „na wszelki wypadek, bo może się kiedyś przydać” jest zaprzeczeniem sprawnego funkcjonowania systemu komunikacji publicznej. Priorytetem są dogodne połączenia do pracy i szkoły, które są wykorzystywane na co dzień. Mieszkańcy podróżujący w rzadkich relacjach, czyli do urzędu bądź cmentarza nadal mają możliwość skorzystania z autobusów linii L-9 i L11 na przystanku przy ul. Nowodworskiej.

Autobusy linii L10 na nowej trasie będą kursować bezpośrednio ulicą Kościelną w Wieliszewie i Łajskach oraz tunelem w al. Róż w Legionowie, w sąsiedztwie objętej wspólnym biletem stacji Legionowo-Przystanek. Taki przebieg spowoduje znaczne skrócenie czasu podróży, która dzięki wykorzystaniu nowego tunelu realnie może być krótsza od przejazdu zakorkowanym wiaduktem w ul. Zegrzyńskiej liniami L-9 i L11. Poprawione zostanie także połączenie ze Starostwem Powiatowym oraz legionowskim cmentarzem. Dzięki skróceniu trasy i odzyskaniu wozokilometrów od 1 czerwca w dni powszednie zwiększona zostanie liczba kursów do 9 par dziennie (obecnie 5).

Planowane zmiany dla pozostałych linii

Prawdopodobnie 26.04. w związku ze zmianą kolejowych rozkładów jazdy nastąpi kompleksowa zmiana godzin kursowania autobusów linii L-9, L10 i L11. Planowane jest także uruchomienie kursów wariantowych linii L11 przebiegających przez Łajski obok Domu Kultury z pominięciem Wieliszewa. Pozwoli to o 15 min. skrócić czas dojazdu do Legionowa z takich miejscowości jak Skrzeszew czy Janówek. Wycofane z Wieliszewa kursy linii L11 zastąpi linia L10. Szczegóły oraz rozkłady jazdy zostaną przedstawione niebawem w oddzielnym komunikacie.

Zapraszamy do zapoznania się z nową trasą i rozkładem jazdy linii L10.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.