Wieliszew: Pamiętali o Żołnierzach Wyklętych

Pierwszego dnia marca, w wieliszewskiej hali sportowej mieszkańcy Gminy Wieliszew spotkali się dla uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie zaczęło się od apelu pamięci przygotowanego przez uczniów klas trzecich Gimnazjum Gminnego, pod opieką Artura Sierawskiego i Bogumiła Makowskiego. Program artystyczny obejmujący piosenki, materiały multimedialne i specjalnie dobrane teksty, wprowadził uczestników w podniosły, uroczysty nastrój.

Następnie można było zapoznać się z wystawą przygotowaną przez Fundację Wolność i Demokracja, która była dostępna w holu. Od 3 marca wystawa zmienia miejsce i można ją oglądać w holu Urzędu Gminy Wieliszew.

Kolejnym punktem programu był bieg w kierunku białego krzyża, który stanął na łąkach wieliszewskich w 75. Rocznicę Powstania Państwa Podziemnego. Trasa wynosiła w sumie 1963 m (do krzyża i z powrotem do hali), co było odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Niecałe 2 km to odległość, która pozwoliła na uczestnictwo w biegu osób, które na co dzień w ogóle nie biegają. A było warto. Grupa ponad 30 osób, z dużą reprezentacją zawodników z grupy biegowej Heron Team Wieliszew, przebiegła odcinek trzymając białe i czerwone róże, które zostały złożone pod krzyżem. Zapalono także znicze i race.

Po powrocie pod halę sportową, można było napić się gorącej herbaty i zjeść coś słodkiego. Wójt wręczył także pamiątkowe medale przygotowane w prezencie dla uczestników uroczystości przez Pracownię Reklamy „Retro”. Tym, którzy chcieli biec dalej, Wójt Paweł Kownacki zaproponował kolejne 10 kilometrów w stronę Jeziora Kwietniówka.

SONY DSC
SONY DSC
303

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.