Wieliszew: Minister Błaszczak odwiedził młodych strażaków

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji spotkał się z przyszłymi strażakami – ochotnikami z Dziecięcej oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która działa w strukturach OSP Kałuszyn.

Spotkanie było okazją do zainaugurowania Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017, w ramach, którego realizowane będą projekty na rzecz bezpieczeństwa.

Minister Mariusz Błaszczak zwracając się do młodych adeptów pożarnictwa pogratulował im pasji i zainteresowań. Wyraził również nadzieję, że połączą  swoją przyszłość ze strażą pożarną. Minister przypomniał, że program „Razem Bezpieczniej” powstał z inicjatywy śp. Władysława Stasiaka w 2007 roku. Obecnie rząd Premier Beaty Szydło zdecydował o reaktywacji programu.

– W wyniku działania tego programu powstały na przykład miasteczka ruchu drogowego. Są to miejsca, w których można uczyć się przepisów drogowych i doskonalić swoje umiejętności jazdy na rowerze – powiedział podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak.  Szef MSWiA przypomniał, że celem programu jest zwiększenie bezpieczeństwa przede wszystkim w skali lokalnej. Minister wręczył także członkom drużyny pożarniczej kaski rowerowe.

Podczas spotkania Dziecięca oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zaprezentowała swoje umiejętności –  najmłodsze dzieci pokaz zabezpieczenia ran, natomiast starsi druhowie pokaz resuscytacji z wykorzystaniem defiblyratora półautomatycznego.

Program jest kontynuacją Programu „Razem bezpieczniej”, który był realizowany w latach 2007 – 2015. Na realizację programu  w latach 2016 – 2017 przewidziano w sumie 8 mln 700 tys. zł. W 2016 roku – 3 mln 350 tys. zł; w 2017 roku – 5 mln 350 tys. Realizacja Razem bezpieczniej w latach 2007-2015 to prawie 400 dofinansowanych projektów, 410 zaangażowanych samorządów i 45 organizacji pozarządowych, około 15 mln osób, które w większym lub mniejszym stopniu brały udział w projekcie.

Od 2007 r. dzięki programowi „Razem bezpieczniej” wybudowano 19 miasteczek ruchu drogowego. Każde z wybudowanych miasteczek wyposażone jest w zminiaturyzowane jezdnie, chodniki, przejścia dla pieszych, znaki drogowe, jak również ogrodzenie, oświetlenie i elementy małej infrastruktury. W miasteczkach stale odbywają się działania edukacyjne i informacyjno-promocyjne np. zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, turnieje bezpieczeństwa w ruchu drogowym itp. Miasteczka ruchu drogowego są ogólnodostępne i bezpłatne.

Program Razem bezpieczniej, którego twórcą był śp. Władysława Stasiaka będzie, tak jak do tej pory, wspierał działania na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych. Wspierane będą projekty na rzecz przeciwdziałania patologiom społecznym, w tym przeciwdziałanie przemocy, narkomanii oraz ograniczania dostępu do substancji psychoaktywnych. Realizowane będą działania dotyczące bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Program ma wpływać na przeciwdziałanie przestępczości pospolitej (włamania, kradzieże, pobicia, uszkodzenia mienia), a także wpływać na podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa w zakresie zapobiegania przestępczości i aspołecznych zachowań.

Dziecięca i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałuszynie, którą odwiedził minister Mariusz Błaszczak, powstała we wrześniu 2015 r. Obecnie do obu drużyn należy 80 dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Do tej pory odbyło się 15 zbiórek szkoleniowych. Najmłodsi strażacy – ochotnicy uczą się jak udzielać pierwszej pomocy, zabezpieczać miejsce wypadku oraz poznają budowę i obsługę sprzętu gaśniczego. Wszyscy młodzi druhowie posiadają umundurowanie koszarowe i legitymacje.

Obie drużyny działają w strukturach OSP Kałuszyn. Aktualnie do OSP Kałuszyn należy 40 członków, z czego 28 uprawnionych jest do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych i posiada specjalistyczne kursy ratownicze. OSP Kałuszyn wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Strażacy-ochotnicy w razie wypadku czy pożaru stają ramię w ramię z zawodowymi strażakami z Państwowej Straży Pożarnej.

W ubiegłym roku strażacy z Kałuszyna interweniowali najwięcej razy w ciągu prawie 90 lat istnienia jednostki. W sumie w 2015 r. strażacy wyjeżdżali do akcji 124 razy (z tego 73 razy do pożarów).

Na wyposażeniu jednostki znajdują się trzy samochody ratowniczo-gaśnicze, w tym jeden pozyskany bezpłatnie od Policji i środkami OSP przystosowany do zadań ratowniczych. Poza tym jednostka dysponuje również ciężkim zestawem ratownictwa technicznego,
w skład którego wchodzą m.in. ciężkie nożyce i rozpieracz kolumnowy. Dzięki temu strażacy-ochotnicy mogą nieść pomoc m.in. ofiarom wypadków drogowych (np. uwalniać osoby zakleszczone w samochodach).

Prezesem OSP Kałuszyn jest Bartłomiej Trzaskoma, który straż pożarną ma we krwi. Z OSP Kałuszyn związany był Jego Ojciec, Dziadek i Wujkowie. Mając 12 lat trafił do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Po skończeniu 18 lat, zaczął brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Dziś jest już zawodowym strażakiem – od ponad 2 lat pełni służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Legionowie. Jednak nadal działa w OSP – jako jej prezes.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.