Wieliszew: 100 Lat OSP

W sobotę (4.09) strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliszewie świętowali 100-lecie istnienia jednostki. Podczas uroczystego apelu otrzymali sztandar oraz podpisali akt erekcyjny pod budowę nowego budynku w którego części znajdzie się remiza.

Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej Mszy świętej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie. Eucharystie odprawił ks. kan. Grzegorz Kucharski – dziekan dekanatu legionowskiego.

W homilii duchowny wskazał, że to właśnie strażacy jako pierwsi pojawiają się tam gdzie potrzebna jest pomoc, często odrywając się od innych obowiązków. Wszystko to aby służyć lokalnej społeczności.

Po nabożeństwie, poczty sztandarowe wraz z pododdziałem strażaków i zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami przeszedł na plac przed remizą. Dowódca uroczystości złożył meldunek o gotowości do uroczystości z okazji 100-lecia OSP. Po przeglądzie pododdziałów i wciągnięciu flagi na maszt, głos zabrał wójt Paweł Kownacki, który powitał zebranych i zaproszonych gości.

Zebrani wysłuchali historii 100-lat jednostki po której Przewodniczący Komitetu Fundatorskiego Sztandaru ks. Grzegorz Kucharski odczytał akt ufundowania sztandaru po czym nastąpiło symboliczne wbicie gwoździ. Ks. Jarosław Mazurek poświęcił sztandar, który następnie przekazano strażakom. Jednostka otrzymała złoty znak związku. Po przypięciu znaku do sztandaru, nastąpiła jego prezentacja zebranym.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza otrzymała proporzec, który po poświęceniu został przekazany pocztowi sztandarowemu MDP.

Druhowie za zasługi dla pożarnictwa, zostali odznaczeni medalami.

Srebrny medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
– dh Łukasz Miętek syn Tadeusza
– dh Łukasz Wilgos syn Edwarda
– dh Piotr Kurkowski syn Edwarda
– dh Sebastian Baranowski syn Andrzeja
– dh Artur Sikorski syn Wiesława

Brązowy medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
– dh Łukasz Kazimierczak syn Edwarda
– dh Mateusz Mastalerczuk syn Jacka

Wręczono również odznaczenie Strażak Wzorowy, który otrzymali:
– dh Filip Bajerski syn Mirosława
– dh Kamil Reda syn Grzegorza
– dh Paweł Kuna syn Józefa

Liczni członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej otrzymali brązową odznakę MDP.

Jednostka OSP w Wieliszewie otrzymała medal Pro Mazovia, który wręczyły poseł na Sejm RP Bożena Żelazowska z radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego Anną Brzezińską.

Po podpisaniu aktu erekcyjnego rozpoczynającego budowę Centrum Społeczno – Kulturalnego wraz z remizą OSP, dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Zaproszeni goście otrzymali z rąk prezesa i naczelnika cegłówki z pamiątkową tabliczką.

W imieniu odznaczonych głos zabrał dh Kamil Reda, który zapewnił, że druhowie zawsze starają się spełniać oczekiwania mieszkańców i są gotowi do niesienia pomocy potrzebującym.

Na koniec głos zabrali zaproszeni goście, którzy podziękowali strażakom za ich wysiłek i pomoc lokalnej społeczności oraz zapewnili o wszelkiej możliwej pomocy w sprawach budowy nowego budynku kulturalnego w Wieliszewie, gdzie również znajdzie się strażacka remiza. Słowa podziękowania do wszystkich zebranych skierował prezes OSP Wieliszew Łukasz Miętek.

 

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.