Wakacje z psem cz.II – Komfort w samochodzie

Oprócz bezpieczeństwa, zapewnijmy naszemu zwierzakowi komfort podczas jazdy samochodem. Zanim wyruszysz w długą podróż upewnij się, czy twój pies potrafi i lubi jeździć samochodem, przygotuj go do tego- nie zabieraj psa na wycieczkę samochodem jedynie do weterynarza. Szybko powstanie skojarzenie: samochód = same nieprzyjemności 😉

Pierwsze wycieczki nie powinny być długie a właściwie to nawet nie powinniśmy włączać silnika. Zaczynamy od samego wskakiwania do samochodu na komendę np. hop

Stajemy przed bagażnikiem ze smaczkiem w ręku; pokazujemy psu smaczny kąsek i ciągnąc spod psiego nosa lub wrzucając smaczek do bagażnika, wydajemy psu polecenie hop; po kilku powtórzeniach zrezygnuj ze smaczka i wprowadzaj psa jedynie samym gestem; nagradzaj psa gdy już będzie siedział w samochodzie;

Pies nie może sam, bez pozwolenia wychodzić z samochodu. To bardzo niebezpieczne!

Gdy pies już radośnie wskakuje do samochodu, zamknij bagażnik i po chwili go otwórz wydając psu polecenie siad/zostań, które wcześniej ćwiczyliśmy w domu, na trawniku przed domem, na chodniku itd.

Przy otwieraniu bagażnika wydajemy komendę siad/zostań, czekamy chwilę, wydajemy nagrodę chwaląc psa jeszcze w samochodzie za grzeczne siedzenie a pod koniec zwalniamy psa i pozwalamy mu wysiąść.

Nagroda nie pojawia się poza samochodem!

Można delikatnie zablokować psa ręką, uniemożliwiając mu niekotrolowaną ucieczkę.

Kolejne etapy to metoda małych kroczków- siadamy z psem w otwartym bagażniku lub na tylnych siedzeniach, głaszczemy, chwalimy, dajemy drobne smaczki; siadamy za kierownicą; po kilku dniach można włączyć silnik, odczekać chwilę a później ruszyć na krótką wycieczkę, zakończoną jakimś szczególnie fajnym spacerem.

Zazwyczaj cała ta procedura trwa krócej, ale dla tych psów które nie radzą sobie w takiej sytuacji, te drobne wskazówki będą bardzo pomocne w walce ze stresem. Jeśli pomimo tego pies nadal będzie wykazywał lęk, należy skontaktować się ze specjalistą.

No to jesteście już gotowi na wspólną podróż 🙂

  • nie podróżuj w godzinach największego nasłonecznienia, staraj się prowadzić płynnie, bez gwałtownego hamowania

  • przymocuj na oknach maty przeciwsłoneczne- upał, duchota, brak klimatyzacji mogą spowodować, że pies będzie bardzo źle znosił podróż

  • nie otwieraj wszystkich okien jeśli nie jest to konieczne- przeciągi mogą być przyczyną kataru czy zapalenia spojówek

  • zrezygnuj z głośnej muzyki podczas podróży- czułość ucha psa jest wielokrotnie wyższa niż u człowieka; głośne dźwięki są bardzo nieprzyjemne dla psa a trwające dłużej mogą nawet uszkodzić narząd.

  • nie karm psa przed podróżą- zwierzęta też cierpią z powodu choroby lokomocyjnej; jeśli twój pies ją ma, podejdź do swojego weterynarza po specjalne środki; zanim jednak po nie sięgniesz, upewnij się, że nie jest to związane z lękiem (stopniowo przyzwyczajaj psa do podróży)

  • zaplanuj postoje co ok 2-3 godziny- nie pozwalaj psu pobudzać się na postojach, to ma być jedynie „awaryjna toaleta” i czas na podanie wody a nie bieganie za piłeczką, chyba, że zatrzymujecie się na dłużej; dużo lepszy będzie długi, interesujący spacer przed samą podróżą

W życiu psa liczy się jedynie to, aby być z nami. Wtedy są najszczęśliwsze- będąc obok czy to w górach czy na mazurach a może nad morzem…

Dodatkowe pytania proszę kierować na adres:

[email protected]

tel.: 511 482 713

Arleta Wiewióra
treser psów
zoopsycholog

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.