W hołdzie Tadeuszowi Gołębiewskiemu

Rondo przy ulicy Stefana Batorego i Bolesława Chrobrego zyskało nową nazwę. 20 maja odsłonięto tablicę upamiętniającą zasłużonego mieszkańca Legionowa, żołnierza Armii Krajowej prof. Tadeusza Gołębiewskiego o pseudonimie „Sosna”.

Tuż po godzinie 12.00 na skrzyżowaniu zgromadzili się przedstawiciele różnych środowisk, by uczcić pamięć jednego z mieszkańców Legionowa. Wśród zaproszonych gości znalazła się rodzina profesora Tadeusza Gołębiewskiego, jego żona i córka, dla których uroczystość miała wyjątkowy charakter. Oto bowiem po 5 latach od śmierci ich męża i ojca, w Legionowie została umieszczona tablica, która uwieczniała życie i czyny profesora.

Część oficjalną rozpoczął Prezydent Roman Smogorzewski, który powitał wszystkich obecnych i przypomniał o tym jak wielu mieszkańców wpisało się w naszą historię. – Wpisało się piękną postawą, walką o wolność ojczyzny, wpisało się ryzykiem, często pisało tę historię krwią i cierpieniem. Naszym obowiązkiem jest pamiętać, przekazywać i wzorować się na postawach tych ludzi – mówił prezydent. Ze szczególnymi podziękowaniami zwrócił się do rodziny Gołębiewskich: – To ważne, że jesteście dzisiaj z nami. Chcieliśmy podziękować za dar życia pana Tadeusza, za wszystko co dla naszego miasta zrobił. Ustawienie tablicy pamiątkowej to symboliczna forma uznania i szacunku dla tej niezwykłej osoby. Pojawienie się w przestrzeni publicznej tablicy jest bardzo skutecznym sposobem na pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy już odeszli, o ludziach, którym wiele zawdzięczamy – tłumaczył mając nadzieję, że tysiące legionowian, którzy będą w przyszłości tędy przechodzić zapoznają się z jego historią.

Do zgromadzonych pod pamiątkową tablicą przemawiała również Bronisława Mazur, Honorowa Obywatelka Miasta Legionowo i Prezes Zarządu koła „Brzozów” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. ppłk. Edwarda Dietricha w Legionowie, dziękując władzom samorządowym za realizację wniosku i ustawienie tablicy. Opowiadała o trudnych czasach wojennych i życzliwości rodziny Gołębiewskich. Wojciech Jeute zapoznał obecnych z biografią Tadeusza Gołębiewskiego. Profesora wspominał jeden z jego żołnierzy pan Piotr Wilnowicz-Ćwieczkowski z plutonu 704. Swoją mową również zachwyciła wszystkich słuchaczy kapitan Apolonia Cudna-Kowalska, Wiceprezes Zarządu Okręgu Warszawa-Powiat Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, która zwróciła się do młodych ludzi by doceniali czas i miasto w jakim żyją, gdyż świadkowie czasów wojennych nie mieli szczęśliwego dzieciństwa. Po odmówieniu modlitwy przez ks. płk Zenona Pawelaka proboszcza Parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie, prezydent Roman Smogorzewski wraz z Krystyną Gołębiewską oraz Bronisławą Mazur dokonali odsłonięcia pamiątkowej tablicy.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Legionowa i Powiatu Legionowskiego, radni oraz mieszkańcy. Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski, Starosta Jan Grabiec, Poseł na Sejm RP Zenon Durka oraz Rafał Pawlak w imieniu Senator RP Anny Aksamit złożyli biało-czerwone kwiaty pod pamiątkową tablicą. Swoją obecnością Legionowo zaszczycili przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, poczet sztandarowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, poczet sztandarowy Zespołu Szkół nr 2 w Legionowie, reprezentanci placówek oświatowych, Muzeum Historycznego i związków kombatanckich. Nie zabrakło również harcerzy i młodzieży szkolnej.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.