Trzy karetki od władz Mazowsza wyruszyły do Kijowa

Trzy wypełnione darami ambulanse przekazane przez samorząd województwa mazowieckiego wyruszyły z warszawskiego Meditransu w stronę przejścia granicznego w Zosinie. O wsparcie do zarządu województwa zwróciło się Ministerstwo Ochrony Zdrowia Ukrainy.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik nasza decyzja nie mogła być inna. – Podczas wczorajszego posiedzenia zarządu województwa przychyliliśmy się do prośby naszych sąsiadów. Przekazywane ambulanse to pojazdy Renault Traffic z 2014, które wyposażone są w respirator, defibrylator, krzesełko transportowe i nosze. Będą wykorzystywane w regionie Kijowa do niesienia pomocy i ratowania życia zarówno ludności cywilnej, jak i oddziałom samoobrony ukraińskiej. Chcemy w ten sposób pokazać naszą solidarność, naszą odpowiedzialność.

Jak dodaje członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc te karetki to także transport humanitarny. – Do obwodu kijowskiego dostarczą dodatkowy sprzęt i wyposażenie. Na ich pokładzie znajdą się respirator transportowy, łóżka polowe, przenośne zestawy pierwszej pomocy, kołnierze usztywniające, środki antyseptyczne, rękawice nitrylowe, koce ratunkowe, poduszki oraz koce i kołdry. To wszystko udało się kupić w ostatnich dniach, dzięki środkom z budżetu Mazowsza. Te trzy karetki to dar autentycznej solidarności z narodem ukraińskim.

Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę, samorząd województwa aktywnie angażuje się w pomoc Uchodźcom.

Cały czas do granicy jeździ pociąg humanitarny, który praktycznie codziennie przywozi do Warszawy kilkuset uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Pracujemy nad uruchomieniem dużego projektu unijnego. Przed nami także kolejne zakupy ze środków własnych samorządu województwa. A dziś przekazujemy trzy ambulanse, bardzo potrzebne do niesienie pomocy na Ukrainie. Możemy być dumni z Polek i Polaków z naszego hartu i chęci niesienia pomocy – podsumowuje przewodnicząca sejmikowej komisji infrastruktury, rozwoju i przeciwdziałania bezrobociu Anna Brzezińska.

– 125 lat pogotowia ratunkowego w Warszawie zobowiązuje. Zrobimy co się da, aby te trzy ambulanse jak najszybciej trafiły do miejsca docelowego do Kijowa. – dodał dyrektor warszawskiego Maditransu Karol Bielski.

Na pokładzie ambulansów, poza podstawowym wyposażeniem znalazł się respirator transportowy z wyposażaniem (reduktor tlenowy, butla na tlen medyczny, torba transportowa), 20 sztuk łózek polowych i koców pościelowych, 7 kompletów przenośnych zestawów ratownictwa medycznego, 10 sztuk przenośnych zestawów pierwszej pomocy, 22 sztuki kołnierzy regulowanych, 4 komplety zestawów kołnierzy usztywniających, po 272 sztuki poduszek i kołder, 659 sztuk koców, a także środki antyseptyczne, gaza sterylna, rękawice nitrylowe i koce ratunkowe.

Na granicy na pojazdy czekać będą wolontariusze ze strony ukraińskiej.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.