Święto Wojsk Łączności i Informatyki

18 października 1558 roku, zostało ustanowione pierwsze stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją. W tym dniu obchodzone jest święto wszystkich łącznościowców.

Pierwsze nowożytne urządzenia pocztowe zawdzięczamy królowi Zygmuntowi II Augustowi, synowi Zygmunta Starego i Bony, który dla usprawnienia swej rozległej korespondencji z Włochami, mianował w tym dniu Prospera Prowanę, pierwszym dyrektorem  poczty królewskiej w Polsce. Do jego obowiązków należało nawiązanie stałej oraz regularnej łączności pomiędzy Krakowem a Wenecją przez Wiedeń. Była to łączność uruchomiona – jak napisano w traktacie ..”dla Naszej i poddanych naszych wygody, abyśmy My i oni, z większą wygodą mogli przesyłać listy do Włoch, jako też inne sprawy tam załatwiać”.

W przed dzień tego święta 16 października nasi uczniowie zostali zaproszeni do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu aby zobaczyć jak mieszkają i szkolą się współcześni łącznościowcy. Mogliśmy poznać nowoczesny sprzęt dowodzenia rozstawiony wokół placu ćwiczeń a następnie zwiedzić miejsce zakwaterowania żołnierzy służby przygotowawczej. Część uczniów skorzystała z wojskowego „makijażu” ozdabiając twarze bojowymi barwami a także spróbowała umiejętności strzeleckich przy wykorzystaniu trenażerów.

Zwiedziliśmy sale wykładowe Cyklu Informatyki i Cyklu Łączności gdzie wykładowcy i instruktorzy objaśniali nam sposób przekazywania wiedzy przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzęt łączności i informatyki.  Nasza wycieczka zakończyła się w Sali Tradycji Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, które kultywuje tradycje przedwojennego Obozu Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności oraz Centrum Wyszkolenia łączności a następnie Oficerskiej Szkoły Łączności i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności. Oczywiście nie obyło się bez wojskowej grochówki, którą zostaliśmy ugoszczeni przez naszych przyjaciół – żołnierzy łącznościowców.

Z okazji ich święta dyrekcja, grono nauczycielskie i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Komornicy składają im serdeczne życzenia pomyślności i radości z wykonywanej służby dla dobra Naszej Ojczyzny.

                                                                                              ppłk rez. Adam Bednarz

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.