Serock: Policjanci odebrali prawa jazda za szybką jazdę

Od poniedziałku obowiązują nowe przepisy drogowe, zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym. Wczoraj policjanci z wydziału ruchu drogowego legionowskiej komendy w Serocku dwa razy zatrzymali prawa jazdy kierującym za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Około 17.00 policjanci z wydziału ruchu drogowego legionowskiej komendy patrolowali ulice gminy Serock. Na ul. Zakroczymskiej zatrzymali do kontroli drogowej kierującego toyotą. Pomiar prędkości wykazał, że na obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje dozwolona prędkość do 50 km/h, kierowca jechał 120 km/h. Za przekroczenie o 70 km/h dozwolonej prędkości policjanci zatrzymali 46-letniemu kierującemu z powiatu sosnowieckiego prawo jazdy.

Po niespełna pół godzinie radar zarejestrował kolejne przekroczenie prędkości o 53 km/h za dużo u kierującego bmw, który tym razem  kierował pojazdem z prędkością 103/km/h. 20-letniemu mieszkańcowi naszego powiatu tak jak w pierwszym przypadku również zostało zatrzymane prawo jazdy.

Dodatkowo za popełnione wykroczenie mężczyźni zostali ukarani grzywną w drodze postępowania mandatowego w wysokości po 500 złotych i 10 punktami wpisanymi do ewidencji kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego.

Przypominamy, że od poniedziałku obowiązują nowe przepisy, zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym, polegające w szczególności na kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości, powodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rażącym przekraczaniu dopuszczalnej prędkości czy kierowaniu pojazdem pomimo nieposiadania do tego stosownych uprawnień.

W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące.

Należy pamiętać, iż starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.

Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty).

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami – jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

KPP Legionowo

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.