Serock: Gimnazjaliści na spotkaniu z ratownikiem medycznym

W ramach inicjatywy edukacyjnej „Rodzina w centrum uwagi” w Gimnazjum im. R. Traugutta w Serocku odbyło się już trzecie spotkanie z tego cyklu. Tym razem poświęcone było ratownictwu medycznemu, a wykład nosił nazwę „4 minuty pierwsze czy ostatnie?”.

Spotkanie na zaproszenie Fundacji NOVA poprowadził Paweł Świniarski ratownik medyczny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – wykładowca akademicki.

Prelegent przedstawił główne elementy algorytmu łańcucha przeżycia obrazującego czynności związane z podjęciem akcji ratunkowej. Wykładowca zwrócił uwagę uczniów na konieczność szybkiego i odważnego przystąpienia do akcji  szczególnie w okresie pierwszych 4 minut po zatrzymaniu akcji  serca. Prowadzący pokazał na fantomie klasyczne czynności ratunkowe poczynając od udrożnienia dróg oddechowych. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu – żywo reagując  na stawiane pytania i demonstrując na fantomie czynności uciskania klatki piersiowej. Omówione zostały również zasady korzystania z defibrylatorów, które coraz częściej  stają się  elementem infrastruktury przestrzeni publicznej i są dostepne np. w metrze na dworcach czy innych miejscach publicznych.

Roman Wiśniewski
Fundacja Nova

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.