Sejmik Mazowsza inwestuje w sport dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Problem dotyczy aż 32 proc. najmłodszych w wieku 7-9 lat. Skalę widać również lokalnie. Badania pokazują, że na występowanie nadwagi i otyłości najbardziej są narażeni uczniowie z województwa mazowieckiego. W profilaktyce i leczeniu dużą rolę odgrywa ruch, dlatego sejmik Mazowsza szuka rozwiązań, aby zachęcić mieszkańców do aktywności fizycznej. Jednym z nich jest dofinansowanie budowy lub remontu boisk, sal gimnastycznych czy hal sportowych.

7,5 mln zł na inwestycje sportowe
W ramach programu „Mazowsze dla sportu 2023” sejmik województwa przeznaczył 7,5 mln zł na budowę lub modernizację bazy sportowej w subregionie warszawskim wschodnim. Dofinansowanie obejmie 31 inwestycji.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik, program „Mazowsze dla sportu” daje samorządom duże możliwości. – Każda gmina ma inne potrzeby inwestycyjne. Jesteśmy tego świadomi. Dlatego tworząc ten program, nie ograniczaliśmy naszego wsparcia do konkretnego typu działań. W rezultacie samorządy mogą zrealizować najpilniejsze projekty i przeznaczyć dofinansowanie na wybudowanie zupełnie nowych obiektów sportowych albo tchnąć nowe życie w istniejące boiska czy hale sportowe.

Program prosty i przystępny
To już szósta edycja programu, a zainteresowanie dofinansowaniem nie słabnie. W tym roku samorząd województwa na program „Mazowsze dla sportu” 50 mln zł. Dzięki temu w całym regionie będzie prowadzonych aż 219 projektów sportowych. – Dobra i bezpieczna infrastruktura sportowa jest potrzebna w każdej gminie, ponieważ korzystają z niej na co dzień dzieci i młodzież oraz seniorzy. Boiska wielofunkcyjne, urządzenia sprawnościowe, street workout i siłownie pełnią ważną funkcję, bo zachęcają do dbania o zdrowie i aktywności. Samorządy chętnie korzystają z programu „Mazowsze dla sportu” i w tym roku każda z gmin z powiatu legionowskiego, wołomińskiego i otwockiego, która złożyła poprawnie wniosek, otrzymała wsparcie – podkreśla radna województwa mazowieckiego Anna Brzezińska.

Atrakcyjne lekcje WF-u
Prace będą prowadzone m.in. na boiskach szkolnych i w salach gimnastycznych. To dobra wiadomość szczególnie dla uczniów, którzy korzystają z tych obiektów każdego dnia w ramach lekcji wychowania fizycznego czy treningów. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza zostaną wyremontowane boiska w Ryni, Otwocku, Legionowie czy Mińsku Mazowieckim. Nowe boiska powstaną przy szkole podstawowej w Szewnicy, Kobyłce, Wólce Dąbrowickiej, Dębem Wielkim, Janówku Pierwszym. Prace obejmą również sale gimnastyczne – remont przejdą obiekty w Karczewie, Mrozach, Mińsku Mazowieckim i Wiśniewie.

Lepsza baza sportowa
Dotacje objęły obiekty ogólnodostępne, zwłaszcza te, które umożliwiają uprawianie sportu oraz rekreację i integrację lokalnych społeczności. Nowe boiska powstaną w Stanisławowie, Piasecznie (gm. Cegłów) i Boryszewie, a w Brzezinach zostanie wybudowana arena sportowa. Z kolei na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chotomowie będzie wybudowana bieżnia lekkoatletyczna, kompleks sportowy w Sobieniach-Jeziorach zyska nowe zaplecze szatniowo-sanitarne. Modernizację przejdą boisko trawiaste w Klembowie, stadion gminny w Siennicy, boisko wielofunkcyjne w Józefowie czy orlik przy stadionie miejskim w Legionowie, a boisko gminne w Latowiczu zyska nową instalację oświetlenia i monitoring. Miłośnicy treningów „pod chmurką” będą mogli korzystać z nowej siłowni plenerowej i urządzeń do street workoutu w Stanisławowie. Skorzystają też fani skateparków i pumptracków – takie obiekty powstaną w Ostrowie, Wołominie, Kałuszynie czy Radzyminie, a skatepark w Markach przejdzie modernizację. Pełną listę dofinansowanych projektów można znaleźć na stronie internetowej mazovia.pl.

Widoczne efekty
Program już przynosi wymierne efekty w postaci lepszego dostępu do różnego rodzaju rekreacji i nowoczesnej infrastruktury nie tylko w miastach, lecz także na terenach wiejskich. Przekazane środki pomogły samorządom stworzyć całkiem nowe obiekty i poprawić warunki w już istniejących, np. zamontować oświetlenie, wymienić nawierzchnię, dobudować zaplecze sanitarno-szatniowe itp.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.