Hodowanie rybek akwariowych wbrew pozorom nie jest zadaniem łatwym. Trzeba zadbać o dobór odpowiednich akcesoriów, regularną wymianę wody. Sprawdźmy jakie rybki sprawią najmniej kłopotów dla początkującego akwarysty i jak należy je pielęgnować, żeby miały się dobrze.
Jakie rybki wybrać?
Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z hodowaniem rybek, warto zdecydować się na nieskomplikowane w utrzymaniu gupiki. To najczęściej wybierany rodzaj rybek, które charakteryzują się imponujących rozmiarów ogonkiem, mieniącym się różnymi kolorami, co na pewno będzie źródłem wielu wrażeń estetycznych. Zdecydowanie barwniej umaszczone są osobniki męskie, które przyciągają spojrzenia smukłym kształtem i wydłużoną sylwetką. Równie często spotykanym gatunkiem ryb akwariowych są glonojady, które także są dość wdzięczne w hodowli, a ich obserwacja jest bardzo ciekawym zajęciem. Zazwyczaj spędzają one czas przyssane do ścianek akwarium, zajęte pochłanianiem glonów. Warto posiadać te pożyteczne rybki choćby z tego względu, że oczyszczają wodę.
Nakarm rybki
Bardzo istotnym aspektem jest także dobór odpowiedniej karmy dla rybek. Wszystko zależy od rodzaju hodowanych ryb, ich ilości, stanu zdrowia, kondycji. Gupiki to ryby niewybredne, które zadowolą się dowolnym rodzajem pokarmu, pamiętajmy jednak, że ich dieta nie może być zbyt monotonna. Wybierzmy wysokobiałkowy pokarm, nasycony dużą ilością witamin, węglowodanów i mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju ryb. Pokarmy dostępne w sklepach zoologicznych zapewnią także piękne ubarwienie naszych podopiecznych. Zadbajmy również o dietę glonojada – w tym przypadku idealne okażą się roślinne pałeczki, bogate w składniki odżywcze, proteiny, wspierające naturalny układ odpornościowy. Karmiąc ryby pamiętajmy, żeby nie przesadzić z ilością sypanego pokarmu. W tym przypadku sprawdza się zasada – co za dużo, to niezdrowo.
Wybierz dobre akwarium
Na rynku znajdziemy szeroki wybór akwariów, w cenach rozpoczynających się już od kilkudziesięciu złotych. W sam raz na początek przygody z hodowaniem rybek. Jeśli szukamy czegoś bardziej zaawansowanego, a przede wszystkim o większej kubaturze, musimy liczyć się z koniecznością wydania nawet 300-400 złotych. Żeby maksymalnie zadbać o komfort rybek i walory estetyczne, zdecydujmy się na akwarium o polerowanych krawędziach, wykonane z wysokiej jakości szkła. Zwróćmy też uwagę na silikon łączący poszczególne tafle – dobrze, żeby jego ilość nie była zbyt obfita, bo wtedy całość może prezentować się nieestetycznie. Większosć sklepów umożliwia nam wybór koloru silikonu, najbardziej rekomendowany jest niewidoczny przezroczysty. „Pamiętajmy, że im większa kubatura akwarium, tym grubsze muszą być ścianki akwarium. Wielkość i rodzaj produktu możemy dostosować do wystroju mieszkania – wybierać możemy przecież spośród akwariów w kształcie kostki, narożnych, profilowanych (cytat: http://www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestawy ).