Prace przy Centrum Komunikacyjnym ruszą w przyszłym tygodniu

Budowę Centrum Komunikacyjnego w Legionowie dokończy Skanska S.A. Dzisiaj (27.05) w samo południe w legionowskim ratuszu podpisano umowę na dokończenie tej inwestycji. Za pozostałe do wykonania prace Skanska S.A. zaproponowała cenę blisko 30 mln zł. Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

W otwartym 7 kwietnia przetargu Skanska S.A. z Warszawy zadeklarowała dokończenie inwestycji za kwotę 29.692.711,79 zł, przy 5-letniej gwarancji. Wejście na budowę zaplanowane jest w terminie do 10 dni od podpisania umowy, ale jak zapowiedzieli przedstawiciele wykonawcy – nastąpi to już w przyszłym tygodniu.

W Centrum do tej pory wykonane zostało około 30 proc. prac wynikających z projektu. Budynek dworca osiągnął stan surowy częściowo zamknięty. Droga i infrastruktura zostały rozpoczęte fragmentarycznie.

Wznowienie prac na dworcu i garażu

Skanska rozpocznie prace od robót izolacyjnych dachu dworca oraz robót murowych. Kolejnym etapem będzie wykonanie fasady z zegarem oraz zbudowanie szklanej kopuły dachu na konstrukcji stalowej. Jako ostatni etap prac na dworcu zaplanowano roboty wykończeniowe i aranżacyjne, a także zagospodarowanie terenu.

Prace kontynuowane będą równolegle w budynku garażu wielopoziomowego. Najpierw zakończymy elementy żelbetowe, w tym spiralną rampę żelbetową oraz klatkę schodową – mówi Piotr Falaciński, Kierownik Budowy, Skanska. – Następnie wykonamy prace posadzkarskie na trzech kondygnacjach nadziemnych, których powierzchnia wynosi ok. 20 000 m kw. – dodaje.

– Zakres prac obejmuje również roboty fasadowe i dociepleniowe oraz inne prace wykończeniowe. Ostatnim etapem będzie zagospodarowanie terenu – wymienia Kierownik Budowy.

Wyzwania na budowie

Dokończenie prac rozpoczętych przez innego wykonawcę z pewnością stanowić będzie wyzwanie dla Skanska. Kontynuacja prac na już rozpoczętych odcinkach robót wymaga znacznie większej wiedzy i doświadczenia niż realizacja inwestycji od podstaw.

– Chcemy sprawnie wznowić roboty oraz nadać odpowiedni rytm i tempo na wszystkich rozpoczętych odcinkach budowy – komentuje Piotr Falaciński. – W tym celu wykonamy inwentaryzację oraz opracujemy szczegółowe plany robocze wraz z dokumentacją warsztatową dla poszczególnych zadań. W obrębie garażu, z uwagi na znaczną powierzchnię zabudowy (ponad 7 000 m kw.), będziemy dążyli do mechanizacji prac, m.in. takich jak: roboty posadzkarskie, terenowe jak również wykończeniowe – wyjaśnia Kierownik Budowy.

Inwestycja w liczbach

Budynek dworca przy przystanku PKP Legionowo przy ul. Kościuszki wraz z infrastrukturą towarzyszącą:

– kubatura: 17 298 m sześc.
– powierzchnia zabudowy: 1 217 m kw.
– ilość kondygnacji: 3

Budynek garażu wielopoziomowego przy ul. Zegrzyńskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą:
– kubatura: 41 832 m sześc.
– powierzchnia zabudowy: 7 169 m kw.
– ilość kondygnacji: 3

Połączenie drogowe ul. Polnej z ul. Piaskową wraz z infrastruktura towarzyszącą:
– długość projektowanej drogi: 1 887 m
– szerokość jezdni: 6 m

Nowoczesna architektura oraz komfort podróżujących

Nowe Centrum Komunikacyjne w Legionowie przede wszystkim poprawi komfort podróży. Dodatkowym atutem będzie architektura obiektu, dzięki której miejsce to spełniać będzie najwyższe standardy europejskie.

Zaprojektowany budynek garażu wprowadzi ład przestrzenny i wyeliminuje wszechobecnie zaparkowane samochody, co otworzy przestrzeń w rejonie dworca dla mieszkańców i podróżujących.

Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Kolejna inwestycja kolejowa Skanska

Skanska ma doświadczenie w realizacji obiektów dla branży kolejowej. W ubiegłych latach spółka przebudowała m.in. stację kolejową Wrocław Leśnica, Dworzec Kolejowy w Ostrowie Wielkopolskim oraz Dworzec Gdański w Warszawie. Ponadto Skanska jest wykonawcą Stacji PKP Łódź Widzew, gdzie zmodernizowała i zbudowała nowe obiekty wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych.

Umowa na dofinansowanie Centrum Komunikacyjnego została podpisana 19.07.2012 roku pomiędzy prezydentem Romanem Smogorzewskim oraz Dyrektor Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, Anną Siejda.

Wartość projektu: 37,0 mln zł. Dofinansowanie w ramach SPPW 31,3 mln zł.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.