Powołanie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie

We wtorek (9.04) w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie odbył się uroczysty apel z okazji powołania bryg. Karola Mendaka na stanowisko Komendanta Powiatowego.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości mł. bryg. Marcina Szutkowskiego, który przyjął Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Maciej Bieńczyk. Następnie wprowadzony został sztandar oraz odegrano hymn państwowy.

Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego przedstawił przebieg służby powołanego na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Legionowie, podkreślając jego doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wieloletniej służby.

Karol Mendak służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 2002 r. jako słuchacz-podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Po ukończeniu szkoły oficerskiej w 2006 roku i uzyskaniu tytułu Inżyniera Pożarnictwa oraz stopnia Młodszego Kapitana skierowany został do pełnienia służby w Komendzie Powiatowej PSP w Końskich (woj. świętokrzyskie) na stanowisku młodszego specjalisty w sekcji kontrolno-rozpoznawczej. W 2007 roku na własną prośbę przeniesiony do dalszego pełnienia służby w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr 7 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy, gdzie pełnił obowiązki jako dowódca sekcji a także ratownik w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Wysokościowego „Warszawa 7”. W 2010 roku uzyskał Magistra Inżyniera Pożarnictwa w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. W 2011 roku przeniesiony do dalszego pełnienia służby w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie, gdzie pełnił obowiązki jako Oficer Operacyjny w Wydziale Operacyjnym KW PSP w Warszawie. W tym czasie pełnił również nieetatową funkcję Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Wysokościowego. W 2017 roku przeniesiony do dalszego pełnienia służby w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr 15 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy, gdzie pełnił obowiązki Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz Zastępcy Dowódcy Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej „Warszawa 9”. W 2018 roku ukończył studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej – Centralnym Instytucie Ochrony Pracy w Warszawie w zakresie bezpieczeństwa i ochrony człowieka w środowisku pracy.

W toku pełnienia służby ukończył kursy specjalistyczne, m. in.: Kurs podstawowy oraz śmigłowcowy z zakresu ratownictwa wysokościowego, Kurs instruktorów PSP z zakresu współdziałania z SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Kurs instruktorów ratownictwa wysokościowego realizowanego w ksrg na poziomie podstawowym, Uzyskał Świadectwo Kwalifikacji Operatora Bezzałogowych Statków Powietrznych BVLOS, Kurs topografii oraz systemów globalnej lokalizacji (GPS),Kurs operatora elektronicznych urządzeń do lokalizacji osób zasypanych.

Z dniem 15 maja 2019 roku został powołany przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego w Legionowie. Jako Zastępca Komendanta nadzoruje Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Legionowie, Wydział Operacyjny Komendy Powiatowej oraz samodzielne stanowisko do spraw technicznych.

Od dnia 20.01.2024 pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Legionowie.

Odznaczony:
2020 – Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej,
2014 – Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa

Punktem kulminacyjnym było odczytanie aktu powołania bryg. Karola Mendaka, który symbolicznie przywitał się ze sztandarem Komendy Powiatowej PSP w Legionowie, a następnie złożył meldunek o przyjęciu obowiązków.

W uroczystości udział wzięli: st. bryg. Maciej Bieńczyk Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, byli Komendanci Powiatowi PSP w Legionowie, przedstawiciel duchowieństwa, kierownicy jednostek samorządowych, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych oraz pracownicy i funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Legionowie.

Zaproszeni goście w swoich przemówieniach gratulowali awansowanemu, życząc mu sukcesów na nowym stanowisku.

Opracownie: bryg. Łukasz Szulborski

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.