Powiat po raz kolejny przekazał Ratownictwu Medycznemu maskotki z myślą o najmłodszych pasażerach karetek. Po raz pierwszy pluszaki trafiły także do policjantów i strażaków, którzy podczas wykonywania obowiązków służbowych również mają kontakt z dziećmi. Zabawki mają za zadanie odwrócić uwagę i zmniejszyć stres u maluchów.

Przedstawicielom poszczególnych służb maskotki uroczyście przekazał starosta Robert Wróbel. Kilkaset pluszaków posłuży ratownikom medycznym, policjantom i strażakom z naszego terenu podczas interwencji z udziałem dzieci.

Od czterech lat przekazywane przez Powiat maskotki obecne są w karetkach. Najmłodsi bardzo pozytywnie na nie reagują, poprawia się ich stan psychiczny, stają się spokojniejsi i bardziej ufni. Dzięki temu załoga karetki może nawiązać lepszy kontakt z dzieckiem oraz szybciej i skuteczniej wykonywać swoją pracę. Zabawki towarzyszą dzieciom nie tylko w czasie kontaktu z ratownikami i drogi do szpitala. Pluszak opuszcza karetkę razem z dzieckiem i staje się jego własnością.

Teraz postanowiono maskotki przekazać także policjantom i strażakom. Obie te służby w trakcie wykonywania zadań służbowych mają styczność z dziećmi.

Maskotki trafią do policjantów pełniących służbę na ulicy, gdyż to oni jeżdżą do interwencji. Dzieci pojawiają się w trakcie interwencji domowych związanych na przykład ze stosowaniem przemocy w rodzinie, czy też podczas zdarzeń drogowych – kolizji, wypadków. To dla nich duże przeżycie i podarowanie im maskotki w takim momencie uspokoi i odwróci uwagę od przykrych doświadczeń – mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Legionowie podkom. Justyna Stopińska.

Podziel się z innymi

Zobacz również