Padłe ptaki w Jeziorze Zegrzyńskim i na rzece Wiśle

Powiatowy Lekarz Weterynarii w ciągu dwóch kontroli jednej z wysp na rzece Wiśle na wysokości Leoncina, ujawnił prawie 200 martwych ptaków. Padłe ptactwo stwierdzono również nad Jeziorem Zegrzyńskim. Badania w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym potwierdziły, że ptaki padły na ptasią grypę. Wprowadzono obostrzenia dla hodowców ptactwa.

W piątek (12.05) na wyspie ujawniono 130 ptaków. W większości to mewy, które zamieszkują wyspy na rzece Wiśle. Padłe ptaki przebadane zostały w Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. W kolejny piątek (19.05) podczas kontroli wysp na rzece Wiśle, ujawniono kolejne 60 sztuk padłych ptaków, które poddano utylizacji.

Ptasią grypę stwierdzono również nad Jeziorem Zegrzyńskim w rejonie Jachranki i Zegrza Południowego.

Na terenie gmin Serock, Wieliszew oraz Nieporęt w powiecie legionowskim oraz na terenie miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz gmin Czosnów, Leoncin i Zakroczym w powiecie nowodworskim wprowadzono obowiązek zamknięcia drobiu i zabezpieczenia paszy, wody i ściółki przeznaczonej dla ptaków domowych przed dostępem ptaków dziko żyjących. Zakazano również organizowania targów, pokazów i wystaw z udziałem ptaków. Dodatkowo wprowadzono zakaz wstępu ludzi na wyspy wiślane w obrębie miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz gmin Czosnów, Leoncin i Zakroczym.

Występowanie grypy ptaków ma charakter incydentalny i nie stanowi zagrożenia dla ludzi – uspokaja dr. nauk weterynaryjnych Maciej Wierzchoń, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.