Odnawialne Źródła Energii. Nauka i biznes – duet z przyszłością

„Odnawialne Źródła Energii. Nauka i biznes – duet z przyszłością”. Pod takim hasłem 10 czerwca, na auli Starostwa Powiatowego w Legionowie odbyła się  zorganizowana przez Starostę Legionowskiego Jana Grabca pierwsza z planowanego cyklu spotkań konferencja, poruszająca zarówno zagadnienia uwarunkowań prawnych i ekonomicznych związanych z rozwojem energetyki lokalnej, jak i dostępnych na rynku rozwiązań oraz już zrealizowanych inwestycji, jak domy zeroenergetyczne czy farmy fotowoltaiczne. Wśród prelegentów znaleźli się praktycy, naukowcy, przedsiębiorcy i samorządowcy.

Konferencja rozpoczęła się powitaniem gości przez gospodarza spotkania starostę Jana Grabca. Jako pierwszy z prelekcją pt.: „Budowa domu Pasywnego krok po kroku oraz  Pierwsza w Polsce prezentacja oświetlenia LCC ( Laser Crystal Ceramic ) następcy LED” wystąpił  Ryszard Piotrowski z firmy EDRAX z Józefowa k. Legionowa, który od wielu lat propaguje budownictwo energooszczędne w Polsce. Pod jego kierownictwem powstały pod Warszawą dwa eksperymentalne budynki pasywne, natomiast w 2013 r. – dom zeroenergetyczny Green Power. Autor lub współautor wielu publikacji książkowych, m.in.  „budowa domu pasywnego krok po kroku.

Kolejny temat: „pozyskanie dotacji unijnej i inwestycja w fotowoltaikę szansą na rozwój działalności gospodarczej i wzrost konkurencyjności firmy – dobre i złe strony inwestycji”, omówił Krzysztof Mata z firmy Ekopower 21 sp.zo.o. z Nieporętu – społecznik, członek Lokalnej Grupy Działania oraz Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński, pozyskał środki unijne na stworzenie farmy fotowoltaicznej. Przebrnął przez procedurę sprzedaży prądu.

„Szanse rozwoju energetyki lokalnej, obywatelskiej i prosumenckiej w aktualnych uwarunkowaniach prawnych i ekonomicznych” – to tytuł kolejnego wystąpienia, które wygłosił Grzegorz Wiśniewski Prezes Zarządu instytutu Energii Odnawialnej, którego misją jest tworzenie i wykorzystanie najnowszej wiedzy naukowej i technicznej w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, były dyrektor Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej EC BREC/IBMER  w latach 1996-2006.

Gościliśmy także przedstawicieli Centrum Badawczego Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie, którego otwarcie nastąpi już wkrótce. Jednym z prelegentów był prof. dr. hab. Władysław K. Włosiński, członek rzeczywisty pan, autor wielu publikacji naukowych, twórca 17 patentów, pełniący liczne funkcje w strukturach pan, jak i poza jej strukturami, nagrodzony doktoratami honoris causa oraz innymi nagrodami państwowymi i zagranicznymi oraz odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Kolejnym zacnym gościem Starosty był dr inż. Patryk Chaja z Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk z Gdańska, który wygłosił prelekcję pt.:„Centrum Badawcze PAN Konwersja Energii i Źródła Odnawialne”, zapraszając jednocześnie do współpracy.

Gościliśmy także dr inż. Krzysztofa Arnolda – eksperta ds. efektywności energetycznej z Mazowieckiej Agencji Energetycznej, której podstawowym celem działalności jest wspieranie wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz wspieranie wdrażania rozwiązań racjonalizujących użytkowanie energii na Mazowszu oraz promocja regionalnego podejścia do energetyki.  „Koncept Trias Energetica, programy gospodarki nisko emisyjnej”  – to tytuł jego wystąpienia.

Goście konferencji mieli także okazję wysłuchać wystąpienia Wójta Gminy Nieporęt Macieja Mazura, który przedstawił zrealizowany przez gminę projekt dopłat dla mieszkańców do kolektorów słonecznych, na który urząd uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych, dopłata wynosiła 70% kosztów inwestycji.

Można powiedzieć, że cel jaki przyświecał Staroście jako inicjatorowi spotkania, a jakim było zarówno poznanie się przedstawicieli środowiska z branży energetyki odnawialnej działających na terenie powiatu legionowskiego, jak i próba nawiązania dialogu w celu utworzenia platformy do bliższej współpracy łączącej  naukę z biznesem, został osiągnięty. Wymiana kontaktów oraz rozmowy kuluarowe, na których padły wstępne deklaracje o chęci współpracy, zaowocowały ideą zorganizowania kolejnego spotkania. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani dołączeniem do grona jego uczestników, zachęcamy do kontaktu z Wydziałem Planowania i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Legionowie, pod nr telefonu 22 764 05 19.

Współorganizatorem konferencji było Centrum Integracji Społecznej w Legionowie.

Starostwo Powiatowe

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.