Ocieplanie domu podczas zimy – co wybrać?

Wraz z pojawieniem się pierwszych oznak zimy inwestorzy oraz wykonawcy stają w obliczu poważnego problemu. Czy kontynuować prace wykończeniowe, czy przeczekać okres zimowy i zacząć ponownie wiosną. Wśród budowlańców panuje powszechna opinia, iż wykonywanie dociepleń dachu podczas srogich zim ujemnie wpływa na jakość oddanego do użytku poddasza. Kolejna zagwozdka pojawia się przy wyborze materiału termoizolacyjnego, a trzeba przyznać – jest w czym wybierać.

Zacznijmy sztampowo.

Najczęściej wybieranym produktem do ociepleń dachu w dalszym ciągu jest wełna mineralna. Nie ma chyba na świecie muratora, który nie byłby za pan brat z tym wyrobem. Zakres używania materiału jest szeroki. Wykorzystuje się go do izolacji termicznej oraz akustycznej dachów, stropów, a nawet podłóg. W skład wełny wchodzi dolomit, kamień bazaltowy lub kruszywo wapienne. Produkt charakteryzuje się wysoką sprężystością, ognioodpornością oraz niskim współczynnikiem ciepła i w zależności od producenta, wacha się w granicach od x=0,030 W/(mK) do x =0,045. Niestety wełna mineralna posiada też wady. Mimo, iż artykuł ten nie przepuszcza wody, to znaczna jej część gromadzić się może w środku. Powstające w wyniku tego szczeliny niszczą surowiec, który z czasem będzie trzeba wymienić, dodając nam jedynie kolejnych kosztów.

Jakie są alternatywy?

Coraz to większe zainteresowanie budzi wśród potencjalnych nabywców pianka poliuretanowa. Jest to produkt wysoce skuteczny, zapobiegający swobodnemu przemieszczaniu się mas powietrza w izolacji. W przeciwieństwie do wełny, posiada współczynnik izolacyjności cieplnej o wartości 0,023 W/mK. W praktyce oznacza to, że na 18 centymetrów wełny wystarczy tylko 10 centymetrów pianki. Jest niebywale lekka, doskonale przylega do stropu, ale go nie obciąża. Co więcej, bardzo szybko się ją nakłada, a czas pracy skraca się do 1-2 dni roboczych, w zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji dachowej. Jest też uniwersalna, można ją bowiem aplikować bezpośrednio na membranę, jak i na odeskowanie.

Czy wybór jest oczywisty?

W chwili obecnej nie ma szybszego, lepszego i bardziej efektywnego sposobu na ocieplenie poddasza jak użycie pianki PUR. Natryskiwana bezpośrednio na płaszczyznę dachową wnika we wszystkie szczeliny, pęcznieje i utwardza się, zapewniając prawidłową warstwę ochronną przed zimnem i deszczem. Ocieplając nią poddasze sprawimy, że przestrzeń gospodarcza pod dachem będzie ciepła i sucha, zapewniając domatorom należyty komfort. Termoizolacja przy pomocy pianki zwiększa korzyści ekonomiczne, a zastosowanie tej techniki ocieplenia dodatkowo zapobiegać będzie roznoszeniu się hałasu. Produkt jest także odpowiedni dla alergików, ogranicza dostawanie się drobnoustrojów i kurzu do wnętrza budynku. Stosując poliuretan, masz pewność, że twój dom będzie ekologiczny,  energooszczędny a w środku będzie panować przytulna atmosfera. (źródło:http://www.kumibex.pl/)

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.