Nowy przystanek Wieliszew Centrum zwiększy dostęp do kolei na Mazowszu

Widać jak budowany jest nowy przystanek Wieliszew Centrum. Dodatkowy dostęp do kolei ułatwi dojazdy do pracy i do szkoły. Inwestycja prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 45 mln zł netto przywróci po 29 latach połączenia kolejowe między Wieliszewem a Zegrzem. Zadanie współfinansowane jest ze środków unijnych RPO Województwa Mazowieckiego.

Efektem inwestycji będą sprawne połączenia Zegrze – Wieliszew – Legionowo – Warszawa. Przejazd między Wieliszewem a Zegrzem Południowym zajmie ok. 4 min. Pasażerowie zyskają dwa przystanki. Właściwy poziom bezpieczeństwa zapewnią nowe urządzenia sterowania ruchem.

Na przystanku Wieliszew Centrum wykonawca przygotował fundamenty i ustawia ścianki peronowe. Po wybudowaniu konstrukcji ustawione zostaną ławki, wiaty oraz zamontowane oświetlenie. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Z myślą o osobach o ograniczonej możliwości poruszania się, będą ścieżki naprowadzające i pochylnie. Obok przystanku od strony Wieliszewa układany jest tor. Do wzmacniania nasypu wykorzystywane są specjalne geotkaniny, które zapewnią stabilne ułożenie toru w trudnym podmokłym terenie.

Na stacji Zegrze Południowe kończy się budowa dwóch nowych peronów. Na stacji zamontowano słupy sieci trakcyjnej, ułożone są podkłady, szyny, rozjazdy oraz kable do urządzeń sterowania ruchem.

Przebudowa linii Wieliszew – Zegrze Południowe objęła także przejazd w rejonie skrzyżowania linii kolejowej z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631). Wymieniono nawierzchnię drogową, położono nowe tory, wykonano ścieżkę pieszo – rowerową. Wraz z uruchomieniem połączeń kolejowych, przejazd będzie wyposażony w sygnalizatory i rogatki.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują projekt, który w II kwartale br. pozwoli po 29 latach przywrócić połączenie kolejowe z Wieliszewa do Zegrza Południowego (lk28). Będą możliwe wygodniejszy dojazdy mieszkańców gmin położonych wzdłuż linii kolejowej do Warszawy, a mieszkańców stolicy nad Jezioro Zegrzyńskie.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” jest dofinansowany w 80 proc. ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Realizacja zadania odbywa się w systemie „projektuj i buduj”. Zakończenie inwestycji zaplanowano w II kwartale 2023 r.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.