Na co wydadzą pieniądze?

Radni województwa mazowieckiego przyznali pierwsze dofinansowania w ramach programów wsparcia. Pomoc dla sołectw oraz środki na inwestycje w ochronę powietrza i klimatu – w powiecie legionowskim dofinansowanych zostanie w sumie 16 projektów kwotą 638,2 tys. zł.

Programy wsparcia to odpowiedź władz województwa na potrzeby mieszkańców regionu. W sumie samorząd Mazowsza realizuje aż 14 programów dla samorządów lokalnych. Cztery z nich zostały już rozstrzygnięte.

Jak zaznacza przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Ludwik Rakowski, na kwietniowym posiedzeniu sejmik województwa mazowieckiego przyjął listy beneficjentów czterech ważnych dla mieszkańców Mazowsza programów wsparcia. – Będą one kolejnym impulsem rozwojowym dla wielu mazowieckich miejscowości. Dofinansowanie z budżetu województwa pomoże w realizacji wielu projektów w sołectwach czy Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Wesprzemy również działania na rzecz poprawy jakość powietrza i mikroklimatu. Jestem przekonany, że środki przeznaczone na ten cel, wraz ze znowelizowaną uchwałą antysmogową, pomogą nam w przyszłości oddychać czystszym powietrzem na terenie całego Mazowsza.

Mazowsze dla czystego powietrza
Czwarta edycja autorskiego programu wsparcia samorządu województwa mazowieckiego pokazała, że potrzeby wciąż są ogromne. Samorządowcy zgłosili w sumie 194 projekty. Radni Mazowsza wybrali 178 najlepszych propozycji. W powiecie legionowskim dofinansowanych zostanie 8 projektów, na których realizację samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy ponad 426,5 tys. zł.

– Mieszkam niedaleko Puszczy Kampinoskiej. Jest tu unikatowy kompleks leśny gdzie unosi się czyste powietrze. Cieszy fakt, że zostały opracowane programy wsparcia takie jak Mazowsze dla powietrza. Powietrze to życie, wspaniałe jest pogrążyć się w nim i oddychać. Czyste powietrze to wielki skarb, którego tak trudno teraz znaleźć – podkreśla Jadwiga Zakrzewska, radna województwa mazowieckiego.

Dofinansowane zostały:
– organizacja 3 pikników ekologicznych w 2022 r. na terenie Miasta i Gminy Serock – 20 tys. zł;
– kontrole spalania przy użyciu specjalistycznego bezzałogowego statku (drona) badającego skład dymu z kominów na terenie gminy Jabłonna – 14,8 tys. zł;
– stacja ładowania pojazdów elektrycznych przy ponadlokalnym węźle komunikacyjnym w Legionowie – 199,2 tys. zł;
– projekt Twój piec – nasze powietrze 2 w gminie Wieliszew – 69,6 tys. zł;
– budowa ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych na terenie Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt-Pilawa w Nieporęcie – 36,9 tys. zł;
– szkolenie pracowników gminy z zakresu poboru próbek popiołu z palenisk domowych w gminie Wieliszew – 1,8 tys. zł;
– dwustronne mechaniczne oczyszczanie przykrawężnikowe z wykorzystaniem zraszania wodą w Gminie Miejskiej Legionowo – 74,4 tys. zł;
– opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla gminy Jabłonna – 9,2 tys. zł.

– Jako Radną z terenu powiatu legionowskiego cieszy mnie każda inwestycja czy zadanie gminy, dofinansowana ze środków samorządu województwa mazowieckiego. Staram się na co dzień wspierać samorządowców w dążeniu do uzyskania przez nich wsparcia. Z Programu „Mazowsze dla czystego powietrza w roku 2022 każda z Gmin , które w powiecie legionowskim otrzymały wsparcie zrealizują swoje zaplanowane zadania, tak np. Serock Miasto i Gmina zorganizuje pikniki ekologiczne, Legionowo zbuduje stację ładowania pojazdów, Jabłonna opracuje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Jabłonna. Natomiast Nieporęt zbuduje ogólnodostępną stację ładowania pojazdów elektrycznych na terenie Kompleksu Rekreacyjno- Wypoczynkowego Nieporęt – Pilawa w Nieporęcie – zaznacza radna województwa mazowieckiego Anna Brzezińska.

Mazowsze dla klimatu
Mazowsze dla klimatu to nowy program samorządu województwa mazowieckiego. Samorządy lokalne zgłosiły do niego w tym roku w sumie 157 zadań. Ostatecznie do realizacji radni województwa mazowieckiego wytypowali 72 inicjatywy, z czego 2 z powiatu legionowskiego, które otrzymają dofinansowanie w wysokości 157,7 tys. zł. Dofinansowane zostały:
– nasadzenia zieleni przy ul. Słonecznej w Legionowie – 69,1 tys. zł;
– modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy Jabłonna – 88,6 tys. zł.

Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk, wiele zgłoszonych projektów dotyczyło modernizacji oświetlenia ulicznego. – Samorządy coraz częściej stawiają na rozwiązania, które mają szerokie pole oddziaływania. Tak jak w tym przypadku, gdy z jednej strony gminy dbają o środowisko, a jednocześnie mają szansę na wygenerowanie oszczędności w swoich budżetach i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.

Mazowsze dla sołectw
Mazowsze dla sołectw to autorski program wsparcia samorządu województwa mazowieckiego, który od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mazowieckich gmin. W powiecie legionowskim w tym roku dofinansowanych zostanie 6 inwestycji, na których realizację samorząd Mazowsza przeznaczy 54 tys. zł.
Dofinansowane zostały:
– rewitalizacja gminnego placu zabaw w Janówku Drugim – 10 tys. zł;
– zagospodarowanie działki gminnej w sołectwie Dąbrowa Chotomowska – 10 tys. zł;
– zakup defibrylatora na potrzeby mieszkańców wsi Michałów-Grabina – 4 tys. zł;
– zagospodarowanie terenu publicznego w miejscowości Izbica – 10 tys. zł;
– dostawa i montaż kontenera w miejscowości Dębe – 10 tys. zł;
– zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w sołectwie Łacha – 10 tys. zł.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.