Misza zaczyna pracę

Misza – czarny labrador, który przez rok uczył się i pracował w legionowskim ratuszu rozpoczął pracę psa przewodnika dla osoby niewidomej. Jego nowym opiekunem jest wicemistrz świata w showdownie – Krystian Kisiel.

Misza to już kolejny, bo 74 wyszkolony pies przewodnik, który kształcił się dzięki Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik i który zdał trudne egzaminy oraz podjął pracę.

W czasie dwóch lata labrador przechodzi cykl szkoleń i treningów, które mają go przygotować do przyszłych wyzwań. Taki pies powinien być spokojny i zrównoważony. Co potrafi pies przewodnik? Pies wskazuje przejście dla pieszych, drzwi wejściowe, miejsce do siedzenia, przystanek autobusowy, przeszkody na drodze, schody, krawężniki, zna trasę opiekuna do pracy i sklepu, jeździ komunikacją miejską, nie reaguje na ptaki, koty i psy, skupia się na swoim człowieku. Potrafi podnieść przedmioty z ziemi i podać je opiekunowi, zostać na miejscu i grzecznie poczekać, jeśli wymaga tego sytuacja.

Misza to suczka, która w pierwszym etapie nauki pracowała w Urzędzie Miasta Legionowo. W jej edukacji pomagali też strażacy z OSP Legionowo i OSP Ratownictwo Wodne z Modlina Twierdzy. Na co dzień przebywała w Referacie Promocji i Współpracy pod okiem trenera psów Iwony Wymazał. Poruszanie się w miejscu publicznym między ludźmi, korzystanie z wind, schodów i kontakt z pracownikami ratusza to bezcenny czas, który pozwolił na oswojenie się Miszy z olbrzymią ilością bodźców, miejsc, zapachów i dźwięków. Te doświadczenia z pewnością przydadzą się w przyszłym życiu, bowiem Misza trafiła do domu młodego człowieka, który podróżuje po całym świecie.

Krystian Kisiel to wicemistrz świata w showdownie. Każdy, komu obca jest ta nazwa może porównać tę dyscyplinę sportu do ping-ponga lub cymbergaja. Mecze odbywają się między dwoma zawodnikami. Na podłużnym stole toczy się piłeczka, którą odbijają uczestnicy tak, by wpadła do bramki przeciwnika. Używają do tego drewnianych, płaskich rakietek i mają założone gogle i rękawice ochronne. Najważniejsze osiągnięcia Krystiana to srebrny medal na Międzynarodowym Turnieju w Trakai 2018, złoty medal na Międzynarodowym Turnieju w Pizie 2018, drużynowe srebro na Mistrzostwach Europy 2018, srebrny medal na Mistrzostwach Świata 2017, drużynowe złoto na Mistrzostwach Świata 2017, złoty medal na Mistrzostwach Polski 2017, drużynowe złoto na Mistrzostwach Europy 2016, brązowy medal na Mistrzostwach Europy 2016 i złoty medal na Mistrzostwach Polski 2016. Przykładowy mecz z udziałem Krystiana Kisiela można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=zctXGt_NMPc

Pożegnanie z trenerami i dotychczasowymi opiekunami odbyło się w środę (7.09) w Luboniu pod Poznaniem. Misza dostała wielką kość, piłkę na smaczki oraz dużo głasków i pozdrowień od mieszkańców Legionowa. Mamy nadzieję, że kiedyś Pan Krystian i Misza odwiedzą nasze miasto. Życzymy im wielu lat serdecznej przyjaźni oraz wspaniałych przygód.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.