Gazociąg Baltic Pipe uroczyście otwarty

To wielki dzień. Wielki dzień dla Polski, dla Danii, Norwegii, dla całej Unii Europejskiej, wielki dzień dla naszej części Europy, dla budowania bezpieczeństwa, spokoju i wzmacniania naszej suwerenności – tak Prezydent Andrzej Duda skomentował odbywające się dziś uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Uruchomienie transportu gazu planowane jest na 1 października 2022 r.

Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali Prezydent Andrzej Duda, Premier Danii Mette Frederiksen i Premier Mateusz Morawiecki.

Jak mówił Prezydent, inwestycja ta pozwoli na dywersyfikację dostaw gazu do Polski, wzmocnieni suwerenność naszego kraju i uniezależnieni nas od dostaw z Rosji. – Gazociąg Baltic Pipe był przez dziesięciolecia wielkim polskim marzeniem – podkreślił.

Andrzej Duda przypomniał, że kilka dni temu otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. – Jeżeli pomyślę, że teraz mamy kolejny istotny krok w kierunku wzmacniania suwerenności naszego kraju, to muszę powiedzieć, że patrzę z wielką dumą na naszą ojczyznę i ogromnie dziękuję wszystkim tym, którzy tak wiele serca, stresu i swojej pracy […] włożyli w to, by ta inwestycja była możliwa – powiedział Prezydent i szczególne podziękowania skierował do Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Pana Piotra Naimskiego.

W uroczystości w Goleniowie wzięli udział m.in. Premierzy Polski i Danii Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen, Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Minister Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej w Danii Dan Jørgensen, Minister ds. Ropy Naftowej i Energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził też Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Podczas wieczornej uroczystości w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, Prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz międzynarodowej współpracy w dziedzinie energetyki.

To jeden z najważniejszych dni od 1989 r. – mówił Prezydent o otwartym gazociągu Baltic Pipe, podkreślając, że oznacza to faktyczne uniezależnienie państwa w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego.

Andrzej Duda zaznaczył, że mowa o dostawach gazu do Polski z Szelfu Norweskiego była już od dawna, ale nie udawało się to. Przypomniał też rolę Piotra Naimskiego, który stworzył koncepcję bezpośredniego przesyłania gazu rurociągiem do Polski. Jak mówił Prezydent, jest szczęśliwy, że mógł wręczyć odznaczenia osobom zasłużonym dla wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego oraz międzynarodowej współpracy w dziedzinie energetyki, a kilka dni temu Order Orła Białego Piotrowi Naimskiemu.

Projekt „Baltic Pipe” zakłada stworzenie systemu gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę, którego zadaniem jest – poprzez dostarczanie gazu ziemnego ze złóż norweskich do Danii i Polski (a także do użytkowników końcowych w krajach Europy Środkowo–Wschodniej) – uniezależnienie tych krajów od dostaw surowca z Rosji. Realizowany jest on w ścisłej współpracy polskiego operatora systemu przesyłowego gazu GAZ–SYSTEM i duńskiego operatora systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.