Legionowo: Zmiany na Przystanku

Wkrótce rozpocznie się budowa kładki, która powstanie w ciągu ulic Parkowa/Wyszyńskiego. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyło Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe MOSTY. Wcześniej uruchomiony zostanie bezpłatny autobus dla mieszkańców III Parceli i Przystanku, który dowiezie ich do centrum miasta i stacji PKP Legionowo. Przed rozpoczęciem prac niezbędne będzie zamknięcie przejazdu i usunięcie całej infrastruktury kolejowej.

W postępowaniu na budowę kładki wzięło udział 5 podmiotów, najtańszą ofertę złożyła warszawska firma MOSTY, która za cenę 3 057 867,93 zł w 23 tygodnie zadeklarowała zrealizowanie inwestycji, dając na nią 7-letnią gwarancję. Umowa zostanie zawarta jak tylko wykonawca wniesie zabezpieczenie należytego wykonania umowy, najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

Autobus dowozowy

Ułatwieniem dla pieszych podążających z III Parceli do szkół przy ul. Jagiellońskiej lub na stację PKP ma być bezpłatna linia dowozowa, która uruchomiona zostanie 13 kwietnia. Autobus będzie jeździł na trasie: Stacja PKP Legionowo – Kościuszki – Piłsudskiego – Jagiellońska – Krakowska – tunel Al. Róż – Al. Legionów – Wyszyńskiego – Kolejowa – Żelazna – Narutowicza – Wyszyńskiego – Al. Legionów – Al. Róż tunel – Krakowska – Jagiellońska – Słowackiego – Kościuszki – Stacja PKP Legionowo. Zaplanowano 20 kursów dziennie, w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w godz. 5.30 – 20.30, zgodnie z rozkładem jazdy modyfikowanym i skoordynowanym z rozkładem linii kolejowych KM i SKM. Po zakończeniu budowy kładki linia ma być wydłużona do Osiedla Młodych.

Przejazd na placu budowy

Wraz z rozpoczęciem inwestycji budowy kładki, zamknięty zostanie przejazd kolejowy. Znajdująca się tam infrastruktura kolejowa zostanie zlikwidowana, co jest warunkiem wejścia na budowę wykonawcy.

– Kolej przewidziała jedynie ustawienie zapór dla samochodów, zupełnie nie pomyślała o bezpieczeństwie pieszych, którzy widząc możliwość przejścia przez torowisko mogą z niego skorzystać – mówi Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa. – Trwają rozmowy na temat tego, jak trwale i skutecznie odgrodzić torowisko tak, aby uniemożliwić przechodzenie przez tory w tym miejscu – stwarza to poważne niebezpieczeństwo dla naszych mieszkańców.

Pojawi się także nowe oznakowanie na ulicach – po obu stronach torów ustawione zostaną znaki, prowadzące do najbliższych przejść dla pieszych oraz do zlokalizowanego w pobliżu bezkolizyjnego przejazdu – tunelu.

Najbliższe przejścia dla pieszych znajdują się przy stacji PKP Przystanek (ok. 600 m) i ul. Krasińskiego (ok. 650 m).

Wygodniej na Przystanku

Co prawda kolej nie zgodziła się na przedłużenie umowy na funkcjonowanie strzeżonego przejazdu kolejowego do czasu faktycznego wejścia wykonawcy na budowę, wyraziła jednak zgodę na przebudowę przejścia podziemnego na stacji PKP Przystanek. Po uzyskaniu wymaganych uzgodnień i pozwoleń, miasto przebuduje przejście tak, aby z obu stron schody zastąpiły wygodne dla rowerzystów, osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi w wózkach pochylnie.

Rozkład bezpłatnego autobusu, którego pierwszy kurs przewidziany jest na 13 kwietnia znajduje się w linku.

UM Legionowo

8888

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.