Legionowo: Po Miszy teraz szkoli się jej siostra Milka

Milka – to już czwarty labrador, który szkoli się w Urzędzie Miasta Legionowo. W szkoleniu kandydatki na psa przewodnika pomagają wszyscy pracownicy ratusza.

Kilkumiesięczny czarny labrador jest do złudzenia podobny do poprzedniego i nic w tym dziwnego. Jest to bowiem siostra Miszy – labradora, który podbił serca urzędników. Milka przyjechała do Legionowa tylko na kilka tygodni, by poćwiczyć z trenerką poruszanie się w miejscach publicznych. Jest bardziej żywiołowa od swojej siostry, a jej entuzjastyczne zachowania wymagają poświęcenia więcej czasu na treningi, tak by mogła pracować dla osoby niewidomej lub słabowidzącej.

Labradory są własnością Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik i są szkolone w ramach wolontariatu przez opiekunkę psa oraz pracownicę Referatu Kultury i Współpracy Iwonę Wymazał. Psy fundacji są szkolone dzięki środkom unijnym w ramach projektu, którego celem jest stworzenie jednolitych standardów szkolenia psów przewodników. Pełne szkolenie psa trwa około 2 lata. W tym czasie szczenięta poznają środowisko, uczą się jeździć transportem publicznym, towarzyszyć opiekunowi w sklepach, czy na dworcach. Uczą się posłuszeństwa, prowadzenia po schodach, po chodnikach i na przejściach dla pieszych.

Najtrudniejsze dla sympatycznego i ciekawskiego labradora jest skupienie się na pracy oraz obojętność na zapachy, na innych ludzi i zwierzęta. Dlatego też, pracownicy urzędu widząc psa w czasie treningu, ubranego w specjalne szorki (szelki do pracy z oznaczeniem psa asystującego), mijając go na przykład na schodach, nie zwracają na niego uwagi i nie przeszkadzają w czasie gdy pracuje.

Labrador ma swoje stałe legowisko i specjalne pozwolenie na przebywanie na terenie urzędu od prezydenta miasta. Pies przewodnik jest jedną z bardziej skutecznych metod wsparcia dla osób niewidomych. Oprócz efektów motorycznych, taki pies zaspokaja szereg potrzeb emocjonalnych, zwiększa pewność siebie oraz ułatwia kontakty społeczne. Po pełnym szkoleniu i zaliczonych egzaminach labradory zostają przez fundację przekazane nieodpłatnie osobom niewidomym.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.