Legionowo: Odbierz „Kopertę Życia”

Legionowo rozpoczęło pilotażową akcję „Koperta życia”, która obejmie seniorów w wieku 60 +. Karty z informacjami na temat chorób, uczuleń i grupy krwi będą umieszczane w lodówkach i mają w razie wypadku lub nagłej choroby pomóc w ratowaniu zdrowia i życia mieszkańców.

„KOPERTA ŻYCIA” to nic innego jak Karta Informacyjna Pacjenta. Dokument ten jest niezwykle ważny, szczególnie dla samotnych i starszych mieszkańców – jest on często jedynym źródłem informacji o ich chorobach i przyjmowanych lekach. Osoba biorąca udział w akcji powinna wypełnić go aktualnymi danymi o swoim stanie zdrowia. Głównym założeniem tej akcji jest to, że w przypadku konieczności wezwania ratowników medycznych, w warunkach bezpośredniego zagrożenia życia lub w trakcie wizyty domowej lekarza, wszystkie najistotniejsze informacje będą zebrane w jednym, zawsze tym samym, miejscu.

Jak zacząć?

Po kartę należy zgłosić się do Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Legionowo. Jest ona wydawana bezpłatnie wraz z naklejką, informującą o tym, że dana osoba bierze udział w akcji.

Jak wypełnić dokument?

Na stronie 1 karty należy wpisać: imię i nazwisko, nr pesel i nr dokumentu tożsamości. Następne punkty powinny zostać wypełnione przez lekarza lub w jego obecności. Dotyczy to spisu przebytych chorób, które mają wpływ na stan zdrowia chorego oraz chorób obecnych – zarówno tych chwilowych, jak i przewlekłych.

Na drugiej stronie należy wypisać obecnie przyjmowane leki (ich nazwy i dawki), alergie i uczulenia (wszystkie produkty, substancje i pierwiastki), grupę krwi oraz dane dotyczące kontaktu z rodziną: nazwiska, stopnie pokrewieństwa, nr telefonów, dane osób upoważnionych do otrzymywania informacji o stanie zdrowia. Karta Informacyjna Pacjenta powinna zostać potwierdzona pieczątką i podpisem lekarza prowadzącego oraz podpisem osoby wypełniającej formularz.

Aktualne dane

Posiadacz koperty powinien na bieżąco uzupełniać informacje o swoim stanie zdrowia, wpisując kolejne zdiagnozowane choroby oraz nowe lekarstwa wraz z dawkami.

Dlaczego lodówka?

Wypełnioną kopertę należy włożyć w dołączonym foliowym opakowaniu do lodówki. Jest to jeden z nielicznych sprzętów, które znajdują się w praktycznie każdym domu. Ratownikom w sytuacji zagrożenia życia łatwo będzie ją zlokalizować.

Inicjatorem akcji jest radny Marcin Smogorzewski, koordynowana jest przez Naczelnika Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Legionowo

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.