Legionowo: Miasto przyjazne rodzinie

Legionowo zostało wyróżnione certyfikatem „Samorząd przyjazny rodzinie”. Potwierdza on aktywne zaangażowanie gminy w ogólnopolską kampanię „Postaw na rodzinę!”. Głównym przesłaniem przedsięwzięcia jest przekazywanie informacji o roli rodziny w chronieniu dziecka przed zachowaniami ryzykownymi (alkohol, narkotyki, dopalacze, bójki, wagary) oraz promowanie odpowiedzialnego rodzicielstwa.

W tym aspekcie Legionowo od wielu lat działa już bardzo aktywnie. Mogą o tym świadczyć liczne projekty i programy organizowane przez Urząd Miasta oraz organizacje pozarządowe. Spośród najbardziej znanych należy wymienić akcje:

– Dopalacze kradną życie – to nazwa akcji profilaktycznej, łączącej osoby, którym zależy na walce z niebezpiecznymi substancjami. Celem kampanii jest uświadamianie młodych ludzi o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem dopalaczy. Akcja jest skierowana także dla rodziców, nauczycieli oraz innych osób, które mają kontakt z młodzieżą. Legionowo dołączyło się do akcji inicjując projekt na osiedlu Kozłówka, gdzie brała w nim udział młodzież ze świetlic profilaktycznych.

– Konferencje dla rodziców – skupiają się one na aspekcie systemowym-rodzinnym pokazując jak wielką siłę posiada rodzina w przeciwdziałaniu brania środków psychoaktywnych. Ponadto omawiane są aspekty jak rozmawiać o narkotykach
i po czym można poznać, że nasze dziecko może sięgać po dopalacze jak również, gdzie szukać pomocy.

– Bezpłatne konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży – pozwalają na kontakt specjalisty z osobami które, mogą borykać się z uzależnieniami (multimedia, alkohol, narkotyki, inne), fobią społeczną, lękami, depresją, nadmierną agresją, złością, zachowaniami autodestrukcyjnymi, zaburzeniami odżywiania, trudnościami w relacjach interpersonalnych, problemami z koncentracją i innymi trudnościami natury egzystencjalnej. Ponadto na spotkaniach terapeutycznych młodzież pracuje, m.in. nad konstruktywnymi metodami zwalczającymi stres, zwiększeniem efektywności w szkole, znalezieniem „swojego miejsca w świecie”, wyodrębnieniem hobby czy też pasji.

– Bezpłatne konsultacje psychologiczne dla rodziców – dają one szansę lepiej zrozumieć myśli, uczucia, potrzeby ich dziecka. Rodzice otrzymają wsparcie i cenne wskazówki. Ponadto nauczą się jak zwalczać niepożądane zachowania, objawów dzieci oraz jak umiejętniej panować i redukować objawy emocjonalne, wynikające z nadmiernych napięć pojawiających się w procesie wychowania.

s2

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.