Defibrylator w Starostwie Powiatowym

Starostwo Powiatowe w Legionowie zakupiło przenośny defibrylator umożliwiający przeprowadzenie akcji ratunkowej w przypadku wystąpienia nagłych, zagrażających życiu zaburzeń rytmu serca.  Koszt urządzenia to 5.000 złotych.

Umieszczanie defibrylatorów w instytucjach użyteczności publicznej oraz miejscach, w których przebywają duże skupiska ludzi jest praktyką coraz powszechniejszą, rekomendowaną przez środowiska medyczne (m.in. Europejską Radę Resuscytacji). – To dobra i pożyteczna inicjatywa w znacznym stopniu poprawiająca bezpieczeństwo osób korzystających z miejsc publicznych. Tego typu urządzenia są proste w obsłudze, co oznacza, że każdy, kto przejdzie odpowiedni instruktaż, ma szansę uratować komuś życie. Także osoby bez wcześniejszego przygotowania poradzą sobie z obsługą AED. – powiedział Marcin Filipiuk, ratownik medyczny Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Praskim w Warszawie.

Defibrylator Kliniczny AED Lifeline z elektrodami w wersjach dla dorosłych i pediatrycznej to specjalistyczne urządzenie używane w trakcie czynności resuscytacyjnych służące do odwrócenia chaotycznych impulsów elektrycznych pobudzających mięsień serca i przywrócenia prawidłowego rytmu zatokowego.
Urządzenie, po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej pacjenta, automatycznie dokonuje analizy pracy serca i powiadamia, czy defibrylacja jest konieczna. Jeśli zachodzi taka potrzeba AED, krok po kroku, za pośrednictwem komunikatów głosowych instruuje operatora odnośnie dalszego postępowania. Defibrylator sam określa moc i częstotliwość wyładowań.
W badaniach stwierdzono, że wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć, jeżeli defibrylację wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia. Wskaźnik ten wzrasta w niektórych przypadkach nawet do 75%.

Pracownicy starostwa zostali przeszkoleni w zakresie obsługi urządzenia oraz udzielania pierwszej pomocy w trakcie dwuetapowego szkolenia prowadzonego przez ratowników medycznych z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ” Legionowo „.
Urządzenie od lutego będzie na stałe znajdować się w kancelarii starostwa, w specjalnie oznakowanej gablocie, na parterze budynku. Defibrylator jest cennym nabytkiem, dzięki któremu wzrośnie poziom bezpieczeństwa osób przebywających w budynku starostwa, ale miejmy nadzieję, że nigdy nie zaistnieje potrzeba jego użycia.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.