Legionowo: Flaga Mazowsza przed ratuszem i duże wsparcie finansowe

Dziś, 27 maja, w Dniu Samorządu Terytorialnego, władze województwa wspólnie z prezydentem Legionowa nie tylko podpisały umowy dotyczące dofinansowania miejskich inwestycji, ale i podniosły na miejski maszt – flagę Mazowsza. Dzięki wsparciu samorządu województwa w wysokości 1,2 mln zł w mieście powstanie nowa przestrzeń rekreacyjna.

Ponad 1,2 mln zł na stworzenie przestrzeni rekreacyjnej
Władze Mazowsza przyznały ponad 1,2 mln zł dotacji na projekt i budowę integracyjnej przestrzeni rekreacyjnej w Legionowie.

– Władzom miasta życzę sprawnego i bezpiecznego przeprowadzania inwestycji, tak aby mieszkańcy Legionowa jeszcze w tym roku mogli odpoczywać w tym miejscu. Plany tej przestrzeni wyglądają zachęcająco. Jestem przekonany, że będzie to idealne miejsce wypoczynku i rekreacji – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Władze Mazowsza podjęły decyzję o przyznaniu ponad 1,2 mln zł dotacji na projekt i budowę integracyjnej przestrzeni rekreacyjnej w Legionowie. Miasto dysponuje już wszystkimi niezbędnymi zgodami – inwestycja lada moment wejdzie w okres realizacji.

Nowy plac rekreacyjny będzie zlokalizowany na osiedlu Jagiellońska na kilku miejskich działkach o powierzchni blisko 7 tys. m2. Z uwagi na wielkość działek jest to projekt wyjątkowy – na terenie całego powiatu nie ma podobnego. Całkowita wartość miejskiego przedsięwzięcia to ponad 2,1 mln zł. Zgodnie z planami zadanie ma być zrealizowane jeszcze w tym roku. Zadowolenia z przyznanej dotacji nie kryje Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa – Niezmiernie cieszy wysokie dofinansowanie, które z Sejmiku Województwa Mazowieckiego otrzymał integracyjny plac zabaw w Legionowie. Jest to niezwykle ważna inwestycja nie tylko dla gminy, ale i powiatu. Będzie bezpieczną przestrzenią bez granic, która sprzyja wspólnej zabawie. Miejscem przepełnionym walorami edukacyjnymi, sportowymi i kulturalnymi.

Co ważne, władze Legionowa mają już wszystkie potrzebne zgody – inwestycja lada moment wejdzie w okres realizacji. Na nowo powstającej przestrzeni zostaną zbudowane drewniane nawierzchnie, plac zabaw oraz ciągi piesze i pieszo-jezdne. Pojawią się elementy do zabawy dla najmłodszych, m.in trampoliny, karuzele, bujaki, huśtawki i siedziska, a także siłownia plenerowa oraz obiekty małej architektury np. ławki. Zostanie wykonane oświetlenie. Nasadzone będą nowe rośliny. Na placu zostanie również zamontowana wolnostojąca toaleta systemowa.

Na integracyjną wartość przedsięwzięcia zwraca uwagę radna województwa mazowieckiego Anna Brzezińska – W Legionowie dzięki wsparciu ponad 1,2 mln zł z sejmiku pojawi się zupełnie nowe miejsce do odpoczynku, z którego będą korzystać całe rodziny czy grupy znajomych. Ta umowa to doskonały przykład współpracy pomiędzy samorządem województwa a samorządami lokalnymi. Warto wspomnieć, że w ciągu ostatnich kilku lat na inwestycje w powiecie legionowskim przeznaczyliśmy 600 mln zł środków własnych i unijnych.

Flaga Mazowsza w Legionowie
Po podpisaniu umów przedstawiciele władz województwa i miasta podnieśli na legionowski maszt flagę Mazowsza. – Dziś, 27 maja, obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Reforma samorządowa sprzed 31 lat dała początek dynamicznemu rozwojowi społeczności lokalnych. Powierzenie zadań samorządom, na początku na szczeblu gminnym, a potem także powiatowym i wojewódzkim, dało szansę obywatelom do decydowania i współtworzenia najbliższego otoczenia. Dzięki tej decyzji lokalne wspólnoty zaczęły decydować o swoim rozwoju – podkreśliła obecna na uroczystości Bożena Żelazowska, poseł na Sejm.

Jak dodaje Roman Smogorzewski, prezydent miasta Legionowo, symboliczne zawieszenie flagi Mazowsza przed budynkiem legionowskiego ratusza to doskonała okazja do manifestowania lokalnego patriotyzmu, poczucia dumy z najbliższej wspólnoty oraz przynależności do naszej małej ojczyzny. – Wierzę, że już wkrótce każdy z nas będzie miał ją w domu i, podobnie do flagi miejskiej oraz narodowej, będziemy ją wywieszać w oknach, na domach i balkonach – dodaje.

Symbolika flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne. Dzięki marcowej decyzji radnych województwa mazowieckiego flaga województwa może być wykorzystywana przez wszystkich w celach identyfikacyjnych i promocyjnych, a także, po uzyskaniu zgody zarządu województwa mazowieckiego, umieszczona również na przedmiotach przeznaczonych do handlu.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.