Legionowo EURO-Miastem

W ramach III Ogólnopolskiej Gali Gospodarczej w miniony piątek (22.05) zostały wręczone dyplomy upamiętniające 25 lat zasług na rzecz samorządu oraz statuetki dla zwycięzców plebiscytu Euro-Partner, Euro-Gmina, Euro-Miasto i Euro-Powiat. Legionowo zostało EURO-Miastem i otrzymało z rąk Wicepremiera i Ministra Gospodarki certyfikat potwierdzający bycie najlepszym miastem Unii Europejskiej.

Legionowo od lat zachęca mieszkańców do zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku. Budując place zabaw, halę sportową czy sieć ścieżek rowerowych ułatwia mieszkańcom realizację ich sportowych pasji oraz zapewnia odpowiednie miejsce do wypoczynku. Legionowo korzysta z szansy, jaką dają środki zewnętrzne. Przez 10 lat pozyskało ponad 128 mln zł. środków zewnętrznych.

– Hasło marki naszego miasta to Legionowo. Porusza!. Mogę z pełną świadomością powiedzieć, że porusza nie tylko naszych mieszkańców, ale także instytucje przyznające dofinansowanie ze środków zewnętrznych – nie tylko tych unijnych, ale także szwajcarskich – za nie właśnie budujemy dworzec, parking wielopoziomowy oraz wewnętrzną obwodnicę miasta – mówi Piotr Zadrożny, który w imieniu prezydenta Romana Smogorzewskiego odebrał nagrodę – Bez środków z Unii Europejskiej, wywalczonych przez naszych urzędników, nie byłoby Areny Legionowo – jednej z najnowocześniejszych na Mazowszu hal widowiskowo – sportowych. Nie byłoby także zapewne dwóch legionowskich drużyn, które grają w ekstraklasie – zarówno siatkarki SK Bank Legionovia Legionowo jak i piłkarze ręczni z KPR Borodino Legionowo trenują na tym obiekcie.

Dzięki środkom unijnym udało się zrewitalizować miasto – projekt składał się z 8 inwestycji. Obejmował m.in. rewitalizację osiedli Kozłówka i Młodych, budowę systemu monitoringu miasta, place zabaw i renowację zabytkowego kasyna wojskowego. Na wart 17 mln zł projekt Legionowo otrzymało 14 mln zł., Za środki zewnętrzne udało się także wybudować kanalizację, system ścieżek rowerowych i bezpłatną wypożyczalnię rowerów. Legionowo jako jedna z nielicznych gmin na Mazowszu rozbudowała Muzeum Historyczne – pozyskało blisko 1 mln zł na modernizację placówki i budowę pawilonu wystawowego. Największą, trwającą właśnie inwestycją, jest warte ponad 37 mln zł Centrum Komunikacyjne – dworzec, parking wielopoziomowy oraz wewnętrzna obwodnica, a to wszystko dofinansowane w 85% ze środków Polsko – Szwajcarskiego Programu Współpracy.

UM Legionowo

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.