Legionowo: Druhowie z OSP z nową kamerą termowizyjną

Strażacy z legionowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej od dwóch miesięcy mają do dyspozycji nowe urządzenie, które „widzi” we mgle, w ciemności i w zadymieniu – kamerę termowizyjną. Szkolenie poświęcone jej obsłudze odbyło się pod koniec stycznia. Druhowie pod kierunkiem Prezesa OSP Tomasza Wiśniewskiego i przedstawiciela MSA Safety/Auer Jerzego Nogali poznawali techniczne możliwości sprzętu, który w niektórych akcjach ratowniczych bywa niezastąpiony. Obsługujący kamerę widzi obraz rejestrujący temperaturę poszczególnych elementów. – To oczy strażaka – mówi Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie st. bryg. mgr inż. Mieczysław Klimczak.

Do czego służy kamera?

Kamery są używane przez służby ratownicze podczas poszukiwań zaginionych osób. W czasie mgły czy w nocy na jej ekranie można dostrzec zarysy postaci ludzkiej, która ma wyższą temperaturę od otoczenia. Przydaje się też, kiedy pogorzelisko trzeba sprawdzić pod kątem ukrytych zarzewi ognia. Urządzenie można programować w zależności od potrzeb (czułość, jednostki pomiaru, palety kolorów, kompas, pomiar laserowy odległości, 2 i 4-krotny zoom). Podłączone do komputera jest odczytywane jako kolejny dysk, na którym można znaleźć aż 2000 zdjęć i 4 godziny nagrań.

Starszy model

W zasobach Państwowej Straży Pożarnej istnieje starszy model kamery firmy Bullard, który nieprzerwanie służy od kilku lat. Pozwala ona na obserwację w jakim kierunku rozwija się pożar. Dzięki niej w zadymionych pomieszczeniach strażak może poruszać się w miarę swobodnie. Wykorzystywano ją kilka lat temu m.in. w pożarze Bistypu, kiedy w płonących magazynach sprawdzano czy wszyscy pracownicy opuścili miejsce pracy.

Liczą na pomoc

Oczywiste jest, że służby ratownicze muszą nadążyć za rozwojem techniki i na bieżąco szkolić się i modernizować sprzęt. Tradycyjnie od wielu lat wysłużony sprzęt PSP przekazywany jest do jednostek OSP. Potrzeb jednak jest bardzo dużo. Jednostki straży pożarnej liczą więc na sponsorów, którzy zechcą wesprzeć służby ratownicze. Jest to bowiem zakup, który ratuje życie…

Kamera EVOLUTION 6000 Xtreme została zakupiona ze środków OSP Legionowo, Urzędu Miasta Legionowo oraz legionowskich firm.

Urząd Miasta Legionowo

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.