Pilne
  • WYBORY SAMORZĄDOWE: Bogdan Kiełbasiński został wybrany Prezydentem Miasta Legionowo *** Jarosław Chodorski wybrany Wójtem Gminy Jabłonna                WYBORY SAMORZĄDOWE: Bogdan Kiełbasiński został wybrany Prezydentem Miasta Legionowo *** Jarosław Chodorski wybrany Wójtem Gminy Jabłonna                WYBORY SAMORZĄDOWE: Bogdan Kiełbasiński został wybrany Prezydentem Miasta Legionowo *** Jarosław Chodorski wybrany Wójtem Gminy Jabłonna

Legionowo: 25-lat Straży Miejskiej

W miniony piątek (29.01) legionowska Straż Miejska obchodziła jubileusz 25-lecia. Z tej okazji nie obyło się bez wspomnień – zarówno tych, którzy tworzyli tę formację, jak i przedstawicieli władz miasta i powiatu. Gratulacje przesłał nieobecny na uroczystości Poseł na Sejm RP Jan Grabiec oraz środowisko legionowskich Kombatantów.

Straż Miejska w Legionowie została powołania Uchwałą nr V/64/90 Rady Miejskiej w Legionowie z 23 października 1990 roku. „Zobowiązuje się Prezydenta Miasta Legionowa do utworzenia Straży Miejskiej w terminie do dnia 31.12.1990 r. Niezbędne koszty utworzenia Straży Miejskiej pokryć z rezerwy budżetowej 1990 r. W projekcie budżetu na 1991 rok zabezpieczyć niezbędne środki związane z funkcjonowaniem straży miejskiej”. Czytamy w dokumencie podpisanym pezez ówczesnego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Legionowie adw. Wojciecha Topczewskiego.

Komendant Ryszard Gawkowski wspominał jak wspólnie z wiceprezydentem Wojciechem Jeute, Tadeuszem Połeciem, Stanisławem Kraszewskim i Janem Galantem opracowywali program szkolenia dla strażników, który obowiązuje do dziś.

– Byliśmy pierwszą strażą miejską w Polsce, tydzień później powstała w Poznaniu, miesiąc później w Nowym Dworze Mazowieckim – wspominał komendant Gawkowski. – Początki były trudne, mieliśmy siedzibę przy ul. Kościuszki, gdzie dach przeciekał, sami remontowaliśmy pomieszczenia i stawialiśmy ściany. Pamiętam, jak pojechałem z Sekretarz Miasta Danutą Szczepanik po pierwszy samochód – kupiliśmy na giełdzie Fiata 125 p w kolorze kości słoniowej. Mundury były robione na wzór amerykańskiej policji – tylko nie mieliśmy gdzie uszyć czapek – w końcu uszyli je nam w Teatrze Wielkim, miały być ośmiokątne na wzór amerykański, wyszły na wzór rosyjski – wspomina komendant.

Jubileusz legionowskiej formacji był okazją do do wyrażenia szacunku i uznania dla dotychczasowej pracy i osiągnięć Straży Miejskiej w dbaniu o porządek publiczny na terenie Legionowa. – Jest to jednocześnie okazja do przekazania serdecznych podziękowań za działania ukierunkowane przede wszystkim na poprawę poczucia bezpieczeństwa naszych mieszkańców. (…) Nie sposób nie docenić Waszej trudnej, codziennej pracy na rzecz naszego miasta i kształtowania prawidłowych postaw społecznych mieszkańców – napisali w liście gratulacyjnym Prezydent Miasta i Przewodniczący Rady Miasta Legionowo.

– Straż Miejska, często niedoceniana w codziennej pracy, ma jeden cel – zapewnić bezpieczeństwo lokalnej społeczności poprzez ochronę porządku publicznego. Strażnicy pracują w różnych obszarach, od spraw typowo porządkowych, po sprawy trudne i wymagające konsekwentnego działania. Straż Miejska to nie tylko egzekwowanie przepisów, ale również, a może przede wszystkim inicjowanie działań, mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa w naszym mieście. Państwa praca nie należy do łatwych, nie zawsze też możecie liczyć na zrozumienie ze strony mieszkańców. Wierzę jednak, że powierzone zadania wykonujecie z zaangażowaniem, pasją i odpowiedzialnością – napisał poseł Jan Grabiec

Podczas uroczystości Strażnicy Miejscy o najdłuższym stażu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zaproszeni goście – okolicznościowe medale. Komendant Ryszard Gawkowski z rąk płk. Kazimierza Przymusińskiego, Prezesa Koła Powiatowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Legionowie otrzymał także krzyż za wybitne zasługi.

– Ze swojej strony serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów. Zawszę mogłem i mam nadzieję mogę liczyć na wsparcie przy organizacji, zapewnieniu bezpieczeństwa miejskich imprez. Dziękuję przede wszystkim Zastępcy Komendanta Panu Adamowi Nadworskiemu za wsparcie i pomoc – powiedział miejski radny Przemysław Cichocki.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.