Jabłonna: Dozór dla sprawcy przemocy domowej

Policyjny dozór, nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych to środki zapobiegawcze, które zastosował prokurator wobec 43-latka. Mężczyzna został zatrzymany przez jabłonowskich mundurowych podczas interwencji domowej, którą kilka dni temu zgłosiła jego żona . Mieszkańcowi gminy Jabłonna przedstawiono zarzut znęcania się nad rodziną. Za to przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Kilka dni temu dyżurny z Komisariatu Policji w Jabłonnie otrzymał zgłoszenie interwencji domowej. Według informacji, mąż miał znęcać się psychicznie i fizycznie nad swoją rodziną. Na miejsce zdarzenia udali się jabłonowscy mundurowi. W rozmowie z pokrzywdzonymi funkcjonariusze potwierdzili przemoc domową, której od roku dopuszczał się 43-latek wobec żony i córki.

Mundurowi zakończyli interwencję osadzeniem mieszkańca gminy w policyjnej celi oraz wdrożeniem procedury „Niebieskiej Karty”. Od mężczyzny, w chwili zatrzymania wyczuwalna była woń alkoholu.

Śledczy zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu zarzutu znęcania się psychicznego i fizycznego nad osobami najbliższymi. Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec niego dozoru Policji oraz nakazał opuszczenie lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonymi i zakazał zbliżania się do nich.

Przeciwdziałanie przemocy domowej, niesienie pomocy osobom dotkniętym przemocą oraz ich rodzinom jest jednym z głównych zadań realizowanych przez Policję. Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę siły działanie skierowane przeciw członkowi rodziny naruszające ich prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody psychiczne, fizyczne, a także materialne. Znęcanie się i poniżanie to tajemnica wielu rodzin. Apelujemy, aby osoby dotknięte tą tragedią nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. W naszej komendzie zawsze czekają policjanci gotowi nieść pomoc ofiarom przemocy domowej. Zgodnie z art. 207 kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

podkom. Justyna Stopińska

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.