Finał charytatywnej akcji #KoszulkaOdSerca

W Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek został zakończony program readaptacji społecznej, którego celem było przygotowanie koszulek, które własnoręcznie ozdobili osadzeni podczas trwania programu „Namaluj mi Tato!”.

#KoszulkaOdSerca
Akcja #KoszulkaOdSerca została przygotowana we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda, z którą jednostka posiada podpisane porozumienie o współpracy. Koszulki zostały zakupione przez Fundację i wszystkie zostaną przekazane dzieciom, które chwilowo muszą przebywać poza domem rodzinnym, w szpitalnym oddziale onkologicznym w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest st. szer. Katarzyna Zaręba – wychowawczyni działu penitencjarnego, która nadawała tempo i zarażała pozytywną energią podczas trwania akcji. W trakcie programu, skazani wykonali także koszulki dla swoich dzieci, które będą mogli przekazać podczas najbliższego widzenia rodzinnego. Uwięzienie jednego z członków rodziny pociąga za sobą negatywne skutki nie tylko dla funkcjonowania osoby skazanej ale także dla całego systemu rodzinnego. Gdy rodzic zostaje uwięziony model rodziny ulega zmianie. Do takiego nowego modelu dziecko musi się przyzwyczaić. Dla dziecka pozbawienie wolności rodzica oznacza utratę ważnej i znaczącej osoby w życiu. Ten drobny gest w postaci własnoręcznie malowanej koszulki z całą pewnością sprawi radość na twarzy dzieci a to właśnie również jest istotą procesu resocjalizacji – utrzymywanie więzi rodzicielskich i wywiązywanie się z roli ojca.

Dzieci, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową doświadczają niezwykle trudnych emocji, które niewątpliwie pozostawiają ogromny ślad w psychice. Otrzymane prezenty w postaci własnoręcznie zdobionych koszulek, mamy nadzieję, że wywołają uśmiech oraz dadzą poczucie, że wszyscy o nich pamiętamy i wspieramy. Dla osadzonych to także ważna nauka empatii i wrażliwości na drugiego człowieka.

#BajkaOdSerca
To już kolejna nasza inicjatywa pomocowa dla dzieci chorych onkologicznie. W czerwcu przekazano własnoręcznie namalowane i napisane książeczki z bajkami w ramach akcji #BajkaOdSerca. Idea projektu polega na tworzeniu bajek dla najmłodszych przez osadzonych, które następnie będą czytane przez aktorów i publikowane dzieciom. Głównym celem projektu #BajkaOdSerca jest rozwijanie postaw społecznych i pomocowych, budowanie poczucia empatii wobec innych osób, ponieważ bajka ma sprawić przyjemność chorującemu dziecku oraz rozwijanie poczucia odpowiedzialności oraz szacunku do drugiego człowieka- gdyż na bajkę czeka dziecko w szpitalu oraz wdrażanie do przestrzegania ogólnie przyjętych norm moralnych i społecznych – pomaganie jest bardzo ważną częścią życia społecznego.

Twórcza resocjalizacja
Prowadzenie odziaływań resocjalizacyjnych wobec osób pozbawionych wolności to jedno z najważniejszych działań stojących przed Służbą Więzienną, ponieważ właśnie od powodzenia tych działań zależy w przyszłości społeczna readaptacja tych osób. Większość osadzonych po odbyciu kary pozbawienia wolności powróci do społeczeństwa a naszym celem jest aby nigdy więcej nie powróciła na drogę przestępstw. Działanie na rzecz innych osób, zwrócenie uwagi na potrzeby innych, na krzywdę drugiego człowieka powoduje, że możemy pracować z osadzonymi nad wykształceniem właściwych postaw wobec drugiej osoby w duchu poszanowania ludzkiej godności, wrażliwości na potrzeby innych osób oraz empatii. Jak mówią osadzeni, taka inicjatywa pozwala im utrzymać kontakt ze światem zewnętrznym i oderwać się od więziennej rzeczywistości. – Dzięki takim działaniom osadzeni nawet będąc w warunkach izolacji więziennej, mają poczucie, że mogą zrobić coś ważnego dla innych.

ppor. Edyta Kulesza

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.