Domy opieki – czym sugerować się podczas wyboru?

Zapewnienie opieki rodzicom w podeszłym wieku lub schorowanym członkom rodziny wymaga nie tylko dużej sprawności fizycznej, ale również bardzo dużej ilości czasu wolnego. Nierzadko wiąże się to z koniecznością rezygnacji z pracy zawodowej, co nie zawsze jest możliwe. Między innymi z tego względu, coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju cieszą się domy opieki czy domy seniora. Mowa zarówno o publicznych jak i prywatnych obiektach, które wyrastają niczym grzyby po deszczu. Czym sugerować się wybierając idealny ośrodek dla swoich bliskich?

Po pierwsze: lokalizacja

By móc jak najczęściej odwiedzać rodziców czy dziadków, warto wybrać dom seniora, który zlokalizowany jest w stosunkowo niedużej odległości do naszego miejsca zamieszkania. Oszczędzimy w ten sposób również wiele czasu i pieniędzy na dojazdach. Warto ponadto wybrać taki ośrodek, który zlokalizowany jest w cichym i malowniczym miejscu. Największym zainteresowaniem cieszą się obiekty skąpane w zieleni, położone w niewielkich miejscowościach lub na obrzeżach miast.

Po drugie: standard zakwaterowania

Domy opieki, by móc funkcjonować, muszą spełnić szereg warunków. Budynek powinien być przede wszystkim przystosowany do pełnionej funkcji, wyposażony w windę i wszystkie inne udogodnienia dla osób starszych bądź niepełnosprawnych. Pokoje powinny mierzyć minimum 9 metrów kwadratowych, a jeśli są kilkuosobowe, przynajmniej 6 metrów kwadratowych na osobę. Odpowiednia przestrzeń i likwidacja barier architektonicznych nie jest jednak wszystkim. Kluczowe jest również zapewnienie dostępu do pralni, suszarni, pokoju dziennego/jadalni itp. Wybierając idealny dom opieki, warto każdorazowo sprawdzić opisane powyżej warunki i zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe atuty.

Po trzecie: profesjonalna opieka

Spokojny sen bliskich możliwy jest tylko wtedy, jeśli opieka zapewniana przez ośrodek, będzie kompleksowa i na najwyższym poziomie. Konieczne jest bowiem zapewnienie nie tylko podstawowej opieki pielęgnacyjnej, ale również wsparcia w sprawach osobistych czy podstawowych czynnościach życiowych. Oferty poszczególnych domów seniora istotnie się od siebie różnią, dlatego warto je dokładnie przeanalizować i na takiej podstawie wybrać ten najlepszy. (źródło: http://domyopiekiolimp.pl/)

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.