Co dla powiatu?

Zbliża się koniec roku. To dobry moment na podsumowanie. Jak mijający rok oceniają radni województwa? O najważniejszych inwestycjach w powiecie legionowskim rozmawiamy z Anną Brzezińską.

Proszę powiedzieć, co jako radna województwa może Pani zrobić dla naszego powiatu?
Staram się rozwiązywać problemy mieszkańców oraz poprawiać warunki ich codziennego życia. Dla mnie jako przewodniczącej sejmikowej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu jednym z priorytetów jest przebudowa drogi wojewódzkiej nr 631. Szczególnie niebezpieczne miejsca na drodze w gminie Nieporęt czy w gminie Wieliszew wymagają zmiany organizacji ruchu, nad którymi z mojej inicjatywy pracuje już urząd marszałkowski. Także budowa rond na drodze 631 w Wieliszewie i w Skrzeszewie, znacznie poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Z mojej codziennej obserwacji wynika, że konieczna jest także budowa świateł na drodze wojewódzkiej 632 w Łajskach, na skrzyżowaniu ulicy Nowodworskiej i Suwalnej, a także budowa ronda w Legionowie na skrzyżowaniu Suwalna i Polna oraz w Stanisławowie Pierwszym. Tego rodzaju inwestycje to znaczna poprawa płynności ruchu w naszym powiecie, ale też bezpieczniejsze drogi dla wszystkich użytkowników. Kadencja jeszcze trwa i wiele jest jeszcze do zrealizowania. A na ostateczne podsumowanie przyjdzie czas.

Samorząd województwa pomaga lokalnym samorządom w realizacji wielu inwestycji. Jakie Pani zdaniem są najważniejsze inwestycje w powiecie legionowskim?
Nie jestem w stanie wymienić każdego wsparcia, które samorząd województwa mazowieckiego przekazał gminom z naszego powiatu. Każda inwestycja jest na wagę złota. Ważne, że samorząd województwa niczego nie narzuca. Sejmik po prostu pomaga. Przecież to lokalni włodarze najlepiej widzą, czego potrzeba w ich gminach czy powiatach. Dzięki otrzymanemu wsparciu mają możliwość realizacji własnych priorytetowych inwestycji, np. gmina Nieporęt otrzymała wsparcie na termomodernizację budynku szkoły podstawowej w Stanisławowie, a gmina Wieliszew dzięki środkom samorządu województwa realizuje projekt „Kampania edukacyjno-informacyjna „Twój piec – nasze powietrze”. Jedną z ważnych inwestycji jest także budowa drogi gminnej Jadwisin-Zegrze czy rozbudowa placu zabaw w Olszewnicy Nowej. Każdy z tych projektów jest zupełnie inny, ale łączy je jeden cel – poprawa jakości życia mieszkańców oraz wzrost atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej naszego regionu.

Co jest najważniejsze dla mieszkańców powiatu legionowskiego?
Jako mieszkańcy powiatu legionowskiego chcemy jeździć bezpiecznie do pracy i nie stać w korkach. Chcemy mieć, gdzie spędzić wolny czas, odpocząć i zabrać dzieci na plac zabaw. Każda inwestycja, którą samorząd województwa mazowieckiego wesprze, a o którą starają się władze miast i gmin, będzie służyć mieszkańcom na długie lata. Uważam, że jednym z ważniejszych programów wsparcia, nie umniejszając rangi innym, jest instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego, na który w tym roku sejmik przeznaczył ponad 400 mln zł. Z powiatu legionowskiego dofinansowanie otrzymało m.in. Legionowo (1,2 mln zł) na budowę integracyjnego placu zabaw przy ulicy Jagiellońskiej oraz na projekt i budowę skrzyżowania bezkolizyjnego w ciągu ulicy Kwiatowej i Polnej. Z kolei Nieporęt dzięki dofinansowaniu w kwocie 1,5 mln zł w sposób kompleksowy uporządkuje gospodarkę ściekową na terenie portów Nieporęt i Pilawa oraz wybuduje tężnię solankową nad Zalewem Zegrzyńskim. Przy współpracy Mazowsza także Urząd Miasta i Gminy Serock otrzymał 1 mln zł na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego pn. Budowa Linii Kolejowej Zegrze – Przasnysz.
 
Jakie więc są plany na przyszłość?
Ten rok mija nam na nadrabianiu tego, czego nie udało się zrealizować w poprzednim roku z uwagi na pandemię. Spotykamy się z samorządowcami i planujemy razem nowe inwestycje. Z roku na rok przybywa w powiecie legionowskim nowych mieszkańców. Coraz chętniej ludzie korzystają z Jeziora Zegrzyńskiego w Nieporęcie. Dlatego już dziś razem z włodarzami gmin z powiatu legionowskiego szukamy nowych rozwiązań, które poprawią warunki i bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz rozwiążą lokalne problemy.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.