6 mln zł z Unii Europejskiej dla mazowieckich OSP

Dobre wieści dla mazowieckich strażaków. Samorząd województwa mazowieckiego ogłosił nabór wniosków na unijne dofinansowanie dla Ochotniczych Straży Pożarnych z Mazowsza. Jest o co walczyć. Do rozdysponowania w ramach konkursu jest ponad 6 mln zł. Otrzymane wsparcie można przeznaczyć na zakup specjalistycznych wozów lub sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Konkurs potrwa do 30 maja br.

Na Mazowszu działa 1961 Ochotniczych Straży Pożarnych. Spośród nich prawie 500 jednostek należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Tylko w 2015 r. strażacy wpisani do KSRG wyjeżdżali do różnego rodzaju zdarzeń, w tym pożarów, prawie 34 tys. razy.

Samorząd województwa mazowieckiego od lat wspiera mazowieckie Ochotnicze Straże Pożarne. Tylko w latach 2006-2012 na zakup różnego rodzaju samochodów pożarniczych i specjalistycznego sprzętu czy umundurowania strażackiego trafiło prawie 60 mln zł. W tym roku mazowieckie OSP będą mogły skorzystać z m.in. środków unijnych. Do zdobycia jest 6 mln zł.

Na co można otrzymać unijne wsparcie?
Otrzymaną dotację można przeznaczyć m.in. na zakup wozów strażackich wraz ze sprzętem do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof. Oprócz tego jednostki OSP mogą także uzupełnić swoje zasoby o specjalistyczny sprzęt, taki jak: pompy pożarnicze, zestawy do ratownictwa technicznego i medycznego oraz agregaty prądotwórcze. Ponadto, dofinansowanie można wykorzystać na zakup wyposażenia z zakresu ochrony przeciwpowodziowej oraz ratownictwa: wodnego, wysokościowego, chemiczno-ekologicznego i poszukiwawczo-ratowniczego.

– Chcemy wspomóc strażaków w zakupie sprzętu i samochodów. Mamy świadomość, że tu ciągle potrzebne jest wsparcie. Chcemy pomagać w szczególności tym jednostkom, które należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Te jednostki mają naprawdę ogromne znaczenie w zabezpieczaniu naszego województwa, dlatego tak ważne jest ich ciągłe doposażanie w nowy, dobry sprzęt – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Dla kogo?

O wsparcie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, a także jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego.

Co, gdzie i jak?

Konkurs prowadzony jest przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Wnioski należy składać tylko w formie elektronicznej do 30 maja br. przez dostępny na stronie www.funduszedlamazowsza.eu – system informatyczny MEWA 2.0. W trwającym obecnie naborze do wydania jest ponad 6 mln zł.

Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 5.1 Dostosowanie do zmian klimatu. W sumie, w całej perspektywie, na wzmocnienie potencjału OSP zarezerwowano 2,95 mln euro, czyli prawie 13 mln zł.

Szczegółowe informacje na temat konkursu, regulamin oraz dokumenty można znaleźć na stronie www.funduszedlamazowsza.eu/

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.