22 zabytki z dofinansowaniem samorządu województwa

W tym roku na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 12 mln zł. W sumie uda się wyremontować aż 154 obiekty, z czego 22 w Warszawie i powiatach okołowarszawskich. Z beneficjentami spotkali się wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz radni województwa mazowieckiego i wręczyli im certyfikaty „Cenny zabytek Mazowsza”.

Tegoroczny nabór cieszył się rekordowo dużym zainteresowaniem. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło aż 198 wniosków na łączną kwotę ponad 27 mln zł. Do oceny merytorycznej zakwalifikowało się 166 z nich. Najwięcej wniosków zostało złożonych przez parafie oraz samorządy. Ostatecznie dofinansowanie otrzymały aż 154 obiekty z całego Mazowsza.

Wśród zabytków, które w tym roku otrzymają dofinansowanie z budżetu Mazowsza znalazły się 22 obiekty z Warszawy oraz powiatów legionowskiego, wołomińskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego i grodziskiego, ale także pałac w Skrzeszewach (pow. gostyniński), którego właścicielem jest warszawskie Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi Prowincja Niepokalanej – Warszawska oraz kościół klasztorny w Miedniewicach (pow. żyrardowski) – będący pod opieką Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OO. Franciszkanie). Łączna wartość dotacji z budżetu Mazowsza to 2,1 mln zł. Wśród zadań znalazły się, m.in. remonty elewacji budynków mieszkalnych i kościołów, remonty więźby dachowej oraz prace konserwatorskie.

Jak podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk zainteresowanie tym programem wsparcia samorządu Mazowsza nie maleje. – W tym roku na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane na obiektach zabytkowych przeznaczmy rekordowe ponad 12 mln zł. Ale po liczbie wniosków wiemy, że potrzeby są ogromne. I mimo że wciąż jest wiele do zrobienia to buduje, że jest tak wielu, którym zależy na zachowaniu naszego dziedzictwa kulturowego czy to architektonicznego czy malarskiego dla przyszłych pokoleń.

Wsparcie z budżetu Mazowsza po raz kolejny trafiło do Parafii Prawosławnej pw. św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli. – To już czwarty etap generalnego remontu naszej świątyni. Jej stan techniczny był alarmujący. Dzięki dotacjom z urzędu marszałkowskiego udało się już m.in. przeprowadzić najpilniejszy remont przyziemia. W tym roku zdobyliśmy dotację na dalsze etapy konserwacji elewacji – podkreśla Adam Misijuk, proboszcz parafii.

Inwestycje w obiekty zabytkowe to przedsięwzięcie niemal tak samo ważne jak te infrastrukturalne. Chodzi przecież o naszą historię, o tożsamość naszej mazowieckiej wspólnoty. Dlatego co roku jako radni województwa wspieramy tego typu przedsięwzięcia, przeznaczając znaczące środki z budżetu Mazowsza. – dodaje Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej.

Pomoc Mazowsza pozwoli na kontynuację prac w gotyckim kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Serocku, remont kamienicy przy Al. Marsz. J. Piłsudskiego 82 w Markach czy wymianę stolarki okiennej zabytkowego ratusza w Górze Kalwarii czy pałacu w Brwinowie.

Gratuluję wszystkim tegorocznym beneficjentom. Dziękuję za pracę, która wykonujecie, za zaangażowanie i przede wszystkim za świetnie przygotowane wnioski, które mogliśmy wesprzeć dotacjami. Wspólnymi siłami uda się uratować wiele bezcennych zabytków Mazowsza. – dodaje Anna Brzezińska, radna województwa mazowieckiego, przewodnicząca sejmikowej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu.

W tym roku środki z budżetu Mazowsza można było pozyskać m.in. na wykonanie dokumentacji, na podstawie której będą przeprowadzane prace, zabezpieczanie i odnowienie zabytków, modernizacje różnych instalacji czy zakup materiałów budowlanych.

Certyfikat „Cenny zabytek Mazowsza” przyznawany jest przez samorząd województwa mazowieckiego. Oznaczone nim zabytki to obiekty, które otrzymały dofinansowanie z budżetu Mazowsza oraz mają wyjątkowe dla naszego regionu znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.