Zegrze: Ochotnicy po egzaminie ze szkolenia podstawowego

17-18 marca 2016 roku prawie 160 żołnierzy służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) zdawało egzamin po szkoleniu podstawowym w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

W części teoretycznej tego sprawdzianu ochotnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu m.in. łączności, regulaminów, taktyki oraz szkolenia inżynieryjno – saperskiego. Natomiast część praktyczna obejmowała egzamin z wychowania fizycznego oraz strzelanie szkolne nr 2 z karabinka Beryl, a także przeprowadzony w formie pętli taktycznej sprawdzian na placu ćwiczeń taktycznych.

Na tym etapie żołnierzy czekały takie zadania, jak m.in. udzielenie pomocy przedmedycznej, przygotowanie do pracy i nawiązanie łączności przy pomocy radiostacji, maskowanie i ustawianie miny przeciwpancernej, ładowanie magazynka nabojami, przemieszczanie się 10 metrów i przyjęcie postawy klęczącej do strzelania, nakładanie maski przeciwgazowej i odzieży ochronnej, a także pokonanie terenu na odległość 30 m czołgając się ze skrzynią o wadze 20 kg. Najwięcej problemów ochotnikom sprawiło ostatnie zagadnienia, ale ogólnie radzili sobie bardzo dobrze i dobrze, do czego z pewnością przyczyniło się ich duże zaangażowanie w szkolenie, a także profesjonalizm i doświadczenie żołnierzy Ośrodka Szkolenia Podstawowego Centrum.

Po szkoleniu podstawowym elewi rozpoczną miesięczne szkolenie specjalistyczne w Ośrodku Szkolenia Specjalistycznego w ramach którego zdobędą wiedzę oraz umiejętności praktyczne, wymagane dla danej specjalności wojskowej. Zegrzyńskie Centrum opuszczą końcem kwietnia br.

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.