Wsparcie samorządu Mazowsza dla ratownictwa wodnego

Jedenaście mazowieckich jednostek ratownictwa wodnego otrzyma w sumie 500 tys. zł wsparcia od samorządu województwa. Środki przeznaczone zostaną na utrzymanie gotowości ratowniczej i operacyjnej oraz prowadzenie działań ratowniczych. Umowy z przedstawicielami mazowieckich WOPR-ów podpisali marszałek Adam Struzik oraz radna województwa Anna Brzezińska. Do Legionowskiego WOPR trafi 40 tysięcy złotych.

Od 2016 roku samorząd województwa mazowieckiego współpracuje z organizacjami pozarządowymi w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza na obszarach wodnych i dofinansowuje m.in. nowy sprzęt ratowniczy i utrzymanie go w gotowości. Otrzymane środki jednostki mogą przeznaczyć także na zakup ubiorów i innego indywidualnego wyposażenia, paliwa, osprzętu, jego konserwację i naprawę, a także udział w specjalistycznych szkoleniach.

Niestety statystyki dotyczące utonięć nie wyglądają zbyt optymistycznie, co zauważa marszałek Adam Struzik. – Tylko w czasie zeszłorocznych wakacji w Polsce utopiło się aż 168 osób, z czego blisko 10 procent na terenie Mazowsza. Aby skutecznie nieść pomoc, potrzebne jest odpowiednie wyposażenie i ciągłe doszkalanie. Dlatego w tym roku zwiększyliśmy środki finansowe na wsparcie mazowieckich ochotniczych jednostek ratownictwa wodnego przeznaczając na ten cel w sumie 500 tys. zł.

Wsparcie trafi do jedenastu jednostek ratownictwa wodnego z całego Mazowsza. Są to:
– Rejonowe Płockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Płocku,
– Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe „WOPR – OS” w Ostrołęce,
– Środowiskowo-Lekarskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu,
– Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu,
– Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
– Pułtuskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
– Żyrardowskie Powiatowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
– Piaseczyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
– Nowodworskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
– Ochotnicza Straż Pożarna -Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim,
– Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Jak zaznacza Anna Brzezińska, radna województwa, przewodnicząca sejmikowej komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu, potrzeby WOPR-ów stale rosną. – Systematycznie wzrasta liczba osób odpoczywających nad wodą i na wodzie, którym trzeba zapewnić bezpieczeństwo. Dlatego rozwój i wsparcie finansowe dla ratowników wodnych w perspektywie lat będzie coraz bardziej potrzebne. Trzeba zwrócić uwagę na różnorodność jednostek, wielkość akwenów czy liczbę osób nad nimi odpoczywających. To wszystko ma wpływ na potrzeby danego WOPR-u.

Na realizację zadania związanego z „Ratownictwem i ochroną ludności” samorząd województwa od 2016 roku przeznaczył łącznie ponad 2,1 mln zł.
40.000 złotych trafi do Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które działa na Jeziorze Zegrzyńskim i w jego okolicy.

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.