Wieliszew: Przegląd wałów przeciwpowodziowych

W środę, 20 kwietnia, po raz kolejny rozpoczął się pierwszy z dwóch tegorocznych przeglądów wałów na terenie Gminy Wieliszew.

Uczestnikami przeglądu byli: Tadeusz Kiliś przedstawiciel Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie – inspektorat w Nowym Dworze Mazowieckim.Cezary Badowiec przedstawiciel Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie. Iwona Biernacka pracownik Referatu Zarządzania Środowiskiem Starostwa Powiatowego w Legionowie, Łukasz Ziemak pracownik Referatu Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy w Wieliszewie.

Po przeprowadzonych oględzinach w terenie został sporządzony protokół w którym czytamy między innymi: Stan skarp i korony wału jest zadowalający. Występują niewielkie lokalnie zniszczenia wyrządzone przez dziki. Krzaki przy skarpie odwodnej powodują, że skarpa niszczona jest przez quady. W związku z tym uczestnicy zespołu w powyższym składzie zgodnie podpisali się pod wnioskiem o usunięcie zbędnych zakrzaczeń oraz przybrzeżnych drzewostanów. Naturalną reakcją naprawczą tego stanu rzeczy będzie wniosek Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie – inspektorat w Nowym Dworze Mazowieckim skierowany do Urzędu Gminy Wieliszew o wydanie decyzji pozwalającej na wycinkę drzew i krzewów w zakresie pozwalającym na minimalizację ewentualnych zagrożeń, które mogły by wystąpić w przyszłości.

Wszyscy obecni uznali również uzupełnienie i wyrównanie nawierzchni gleby jako niezbędny element zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na naszym terenie. Kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańców w tym ochrony przed powodzią oraz ustawienie ograniczeń dla pojazdów typu quad i samochód terenowy są dla nas priorytetem. Dowodem na to, że na bieżąco, skutecznie monitorujemy stan bezpieczeństwa przeciwpowodziowego była błyskawiczna reakcja Urzędu Gminy Wieliszew na niepokojącą informację uzyskaną w grudniu 2015 roku od sołtysa miejscowości Topolina. Zgłoszenie dotyczyło zapadnięcia się wału przeciwpowodziowego w rejonie trzeciej nitki ropociągu. Powstało uzasadnione podejrzenie, że taki stan rzeczy jest skutkiem prowadzonych tam prac instalacyjnych. Natychmiastowa kontrola zagrożonego obszaru potwierdziła zasadność zgłoszenia. Po rozmowie z Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie – inspektorat w Nowym Dworze Mazowieckim ustalono, że wykonawca ropociągu podczas wcześniejszych konsultacji wykonawczych został zobowiązany do podjęcia prac naprawczych (budowy ekranów jak przy śluzie wałowej w Górze). Obecnie ciągłość wału zgodnie z jego wcześniejszym przeznaczeniem została przywrócona w sposób przedstawiony na zdjęciach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jednocześnie apelujemy – zamieńmy niechlubną maksymę, że nie ważny w przyrodzie ład, byleby quadem przez Świat na zachowując w przyrodzie ład spacerujmy przez Świat i nie degradujmy wałów, które są gwarantem bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Jeśli sami na co dzień nie będziemy dbać o to co dla nas najcenniejsze stracimy to bezpowrotnie.

Katarzyna Greśkiewicz
Łukasz Ziemak
Referat Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego

Podziel się z innymi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.